.
.
.

مشاور انجمن خودروسازان ایران از احتمال متوقف شدن تولید خودرو خبر داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

داوود میرخانی رشتی، مشاور انجمن خودروسازان ایران روز دوشنبه 5 نوامبر از احتمال توقف تولید خودرو در صنایع خودروسازی در صورت ورشکستگی قطعه سازان کشورش هشدار داد.

داوود میرخانی رشتی، مشاور انجمن خودروسازان گفت:«تعیین قیمت‌های نادرست و غیرواقعی از سوی شورای رقابت باعث شده که تولید قطعه و خودرو با زیان همراه باشد و در صورت ادامه این روند با ورشکستگی قطعه‌سازان، تولید خودرو نیز متوقف خواهد شد».

میرخانی همچنین اظهار کرد: «بزرگترین مشکل خودروسازان، تولید توام با زیان هنگفت است. قیمت‎گذاری تحمیلی و غیرواقعی که چند سالی است توسط شورای رقابت صورت می‌گیرد، بسیار زیانبخش بوده است».

وی در مصاحبه با ایسنا، گفت:«باید به طور کلی قیمت‌گذاری دستوری و سرکوب قیمت‌ها متوقف شود و خودروسازان بتوانند در حاشیه بازار فروش خود را انجام دهند».

وی با اعلام اینکه تاکنون هیچگونه راهکاری از سوی دولت برای حل مشکلات قطعه سازان ارائه نشده است ضمن انتقاد از تصمیم دولت مبنی بر تثبیت قیمت‌ها گفت:« اگر قرار باشد قیمت‌ها تثبیت شده و شرکت‌ها کماکان متحمل ضرر و زیان باشند، مشکلات بسیار زیادی به وجود خواهد آمد».

میرخانی همچنین با اشاره به اینکه تمام مواد اولیه مورد نیاز قطعه‌سازان اعم از داخلی یا وارداتی، در یک سال و نیم گذشته عموما بیش از 100 درصد افزایش قیمت داشته اند گفت در صورت تثبیت قیمت ها قطعه سازان با قیمت های سرکوب شده قبلی قادر به تولید قطعات مورد نیاز خودروسازان نخواهند بود و به تبع آن تولید خودرو به طور کلی متوقف می شود.

مشاور انجمن خودروسازان ایران تصریح کرد: «اگر شرایط همینگونه پیش برود و گشایشی صورت نگیرد، قطعه سازان یکی پس از دیگری متوقف شده و به تعطیلی کشانده میشوند. بنابراین چنانچه وزیر جدید صنعت، معدن و تجارت هرچه سریعتر فکری برای حل مشکل قیمت گذاری دستوری و غیرواقعی خودرو نکند، خودروسازان و شرکت های قطعه سازی رو به ورشکستگی میروند که اثرات بسیار بد اجتماعی در پی خواهد داشت».

از سوی دیگر مازیار بیگلو، دبیر انجمن قطعه سازان خودرو در ایران پیش از این ضمن اعلام افزایش 24 برابری نیاز مالی واحدهای تولیدی قطعه ساز و عدم تطابق آن با خریدهای خودروسازان، از بیکار شدن 100 هزار نفر از کارگران صنعت قطعه سازی خبر داده و گفت که اگر مشکلات قطعه سازان ادامه پیدا کند حجم بیکاری در این صنعت افزایش بیشتری خواهد داشت.

با توقف فعالیت های شرکت‌های خودروساز خارجی در ایران و کاهش شدید تولید شرکت های خودروساز داخلی، قیمت خودرو به شدت افزایش یافته تا جایی که بیش از %80 افزایش قیمت پیدا کرده است.

مهدی کاظمی، سخنگوی انجمن فروشندگان لوازم یدکی و قطعات خودرو در ایران روز سه شنبه 23 اکتبر از افزایش 300 درصدی قیمت اکثر قطعات خودرو در این کشور خبر داده بود. او در گفتوگو باخبرگزاری تسنیم، با اشاره به اینکه کاهش ارزش پول ملی ایران در پی تحریم های آمریکا، نوسانات نرخ ارز، گرانی و بلاتکلیفی در بازار و قیمت گذاری را به همراه داشته است گفت: «علاوه بر این، رکود اقتصادی در کشور نیز عاملی شده تا قطعات خودرو در بازار کمیاب شده و در حال حاضر 100 تا 300 درصد افزایش قیمت داشته باشد».