.
.
.

خبرهایی از احتمال واگذاری اینترنت در ایران به نیروهای مسلح

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

برخی گزارش‌های منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌های ایرانی حکایت از آن دارد که تلاش‌هایی به منظور سلب اختیار دولت از اینترنت و سپردن آن به نیروهای مسلح دارد.

بنا بر گزارش‌های منتشره، چنین بحثی در راهروهای مجلس شورای اسلامی مطرح شده است. بنا بر این گزارش‌ها «شنیده‌ها حاکی است که در ماده 12 طرح حمایت از پیام رسان های داخلی، این پیشنهاد آمده است که گذرگاه بین‌الملل اینترنت از دولت جدا و تحویل نیروهای مسلح شود».

حمید فتاحی رئیس هیئت مدیره شرکت دولتی ارتباطات زیرساخت ماه اکتبر در حساب کاربری خود در شبکه اجتماعی توئیتر نوشت: «مجری قانون هستیم اما نباید انحصارگرایی رخ دهد».

او ادامه داد: «در مورد طرح سلب اختیار گذرگاه اینترنت از دولت، وزارت ارتباطات در جلسات، دلایل قانونی و فنی مخالفت خودرا اعلام کرده است».

فتاحی تاکید کرد: «با احترام به شأن قانونگذاری مجلس، ما مجری قانون خواهیم بود اما نباید در زمانی که به دنبال رفع انحصار و تقویت اقتصاد مقاومتی هستیم، انحصار گرایی رخ دهد».

خبرگزاری دولتی ایران (ایرنا) هم در این باره با احمد بیدآبادی مدیرعامل یک شرکت کننده عرضه کننده خدمات اینترنت مصاحبه کرد. او در این باره گفت: « اکنون اعمال برخی مقررات مشکلاتی را برای عرضه کنندگان خدمات اینترنتی ایجاد کرده و به اندازه کافی این شرکت‌ها مشکل دارند و اتخاذ چنین تصمیمی نه تنها چاره کار نخواهد بود بلکه مشکلات را افزایش می‌دهد».

بیدآبادی ابراز عقیده کرد: «واگذاری مدیریت گذرگاه‌های اینترنت به نهادی دیگر تنها سبب خواهد شد امکانات و خدمات به راحتی دراختیار مصرف کننده نهایی قرارنگرفته و به نارضایتی ها دامن بزند».

این فعال بخش ارائه خدمات اینترنت ضمن تاکید بر اشتباه بودن اتخاذ چنین تصمیمی آن را عاملی در سخت ترشدن کار در بخش فضای اینترنت ارزیابی کرد.

وی ادامه داد: «ممکن است افرادی که به دنبال اتخاذ چنین تصمیمی هستند موارد خاصی مد نظرداشته باشند که باید این موارد بررسی شود نه اینکه کل صورت مسئله را پاک کرد».

بید آبادی گفت: «مدیریت گذرگاه های اینترنت بین الملل، مسئولیت ذاتی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات است، سلب اختیار از این نهاد، اشتباهی محض خواهد بود و به نگرانی‌ها دامن خواهد زد».