.
.
.

ايران: مکانیسم‌های مالی و پولی اتحادیه اروپا پیچیده و زمان‌بر است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز دوشنبه 5 نوامبر 2018 در یک نشست خبری گفت، سازوکار اروپا برای ادامه همکاری با ایران به خوبی در حال پیشروی است و ما در تماس دائم با اتحادیه اروپا و 1+4 هستیم و مکانیسم‌های مالی و پولی همانطور که می دانید «پیچیده و زمان بر»، است و باید با دقت لازم روی آن کار شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفت:«تحریم‌های آمریکا علیه ایران با مخالفت جهانی مواجه شده و نتیجه‌ای عاید آمریکا نخواهد شد».

وی گفت: «در این مکانیسم طرف‌های مقابل باید روی برخی شرایط ایران که از قبل تعیین کرده بود کار می کردند که امیدوارم هر چه زودتر به مرحله عملیاتی شدن برسد».

به گزارش خبرگزاری‌های ایران قاسمی گفت:« تحریم های آمریکا نسبت به ایران موضوع جدیدی نیست و ما همواره در چهل سال گدشته شاهد تحریم های مختلفی از سوی آمریکا بودیم و از زمان خروج غیرقانونی آمریکا از برجام هم دور جدید تحریم ها شروع می شود. این یک اعتیاد در میان دولت های آمریکا به خصوص دولت جدید آن کشور است که ترک آن هم برای آنها دشوار است».

قاسمی گفت:«تجربه ما از آمریکا نشان می دهد که همواره ما با یک نوع ایران ستیزی از سوی آنها روبرو بودیم و امیدوارم که خرد ورزی و تعقل به این کشور بازگردد».

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در خصوص مستثنی کردن هشت کشور از اعمال تحریم‌ها علیه ایران گفت:«اخبار گوناگونی در این خصوص منتشر شده و می‌شود ولی قضاوت نهایی در خصوص صحت و اجرایی شدن آنها کمی زود است، اطلاعات ما از قبل نشان می‌داد که کشورهای بسیاری در تماس با وزارت خزانه داری آن کشور به دنبال یافت راه‌هایی بودند که بتوانند بخش‌هایی از همکاری خود با ایران را ادامه دهند».

قاسمی افزود:«تجربه به کرات نشان داده که این تحریم‌ها صرفا جنگ روانی است و ایران علی رغم همه فشارها و تهدیدات می تواند همکاری‌های خود را با جهان ادامه دهد و این تحریم‌ها هم به تاریخ خواهد پیوست و ما از این مرحله هم عبور خواهیم کرد». بسته دوم تحریم‌های «سخت» آمریکا علیه تهران امروز دوشنبه 5 نوامبر سال 2018 عملا اجرا می‌شود.

این تحریم دو شریان اقتصادی مهم و حیاتی برای ایران یعنی نفت و نظام بانکی را هدف قرار داده است. تحریم‌ها همچنین 700 شخصیت حقوقی ونهاد وابسته به جمهوری اسلامی را شامل شده است.

دور اول تحریم ها 6 ماه پیش پس از خروح دونالد ترامپ از توافق هستی آغاز شد اما دور دوم تحریم‌ها که شامل صنعت نفت، مبادلات بانکی، کشتیرانی، خدمات بیمه‌ای و بخش انرژی ایران می‌شود، امروز عملی شد.

ایالات متحده اعلام کرده که هدف نهایی این تحریم‌ها رساندن صادرات نفت ایران به صفر است.

دور اول تحریم‌هایی بود معامله دلار، ریال، طلا و فلزات گرانبها و همچنین صنعت خودرو و فروش هواپیما به ایران را هدف می‌گرفت.

مهمترین بخش هایی که در این دور از تحریم‌ها مورد هدف قرار گرفتند، صنعت نفت، مبادلات بانکی، کشتیرانی، خدمات بیمه‌ای و بخش انرژی ایران می‌شود.

تحریم‌ها همچنین شامل 700 نفر از نهادها و اشخاص و شرکت‌های طرف معامله ایران را در کشورهای دیگر نیز شده است.