فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • «جنگنده‌ خبرساز».. نیروی هوایی ارتش ایران اولین جت کوثر را تحویل گرفت

  منبع: دبی-العربیه.نت

  ایران روز یکشنبه 4 نوامبر از افتتاح خط تولید انبوه جنگنده کوثر که ارتقا یافته اف5 آمریکایی است خبر داد و اعلام کرد که ارتش جمهوری اسلامی اولین جنگنده نوع کوثر را تحویل گرفت.

  به گزارش رسانه‌های داخلی ایران طی مراسمی در اصفهان «ارتش جمهوری اسلامی ایران با حضور فرمانده کل ارتش جمهوری اسلامی و وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در شرکت هواپیماسازی ایران (هسا) وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح» این جنگنده که شده «کاملا ایرانی است» را تحویل گرفت.

  رونمایی از کوثر با حضور روحانی

  پیشتر در 21 اوت برابر با یکم شهریور گذشته طی مراسمی با حضور حسن روحانی رئیس جمهوری ایران از جنگنده کوثر رونمایی شد. رونمایی از این جنگنده بازتاب گسترده‌ای در محافل رسانه‌ای داخل و خارج به ویژه در فضای مجازی داشت.

  بسیاری از ایرانیان از همان ساعات اولیه اعلام رونمایی از «کوثر»، با انتشار عکس‌هایی از جنگنده آمریکایی «اف5» که حداقل در ظاهر دارای شباهت صدرصدی با «کوثر» است و نسخه اصلی آن در دوره محمد رضا پهلوی، آخرین شاه ایران از آمریکا خریده شده بود، «کاملا ایرانی بودن» «کوثر» را به چالش کشیدند.

  خبرگزاری تسنیم نزدیک به سپاه پاسداران ایران، در آن تاریخ در گزارشی ضمن انتقاد از عکس العمل در فضای مجازی نوشت: «اما عده‌ای در فضای مجازی از همان ساعات اولیه اقدام به شبهه‌افکنی پیرامون توان ایران در حوزه ساخت جنگنده‌ها کرده و شبهات زیادی در خصوص کوثر در فضای مجازی پخش کردند که این شبهات باعث شد که بسیاری تصور کنند آنچه روی داده، غیرواقعی و یا یک کپی است.»

  حضور روحانی در مراسم رونمایی از «کوثر» حضور روحانی در مراسم رونمایی از «کوثر»

  سقوط یک فروند جنگنده کوثر

  پس از گذشت یک هفته از رونمایی از جنگنده کوثر یک فروند از این هواپیمای نظامی که تعمیر شده و ارتقا یافته اف5 امریکایی است در 28 اوت در منطقه دزفول سقوط کرد.

  درپی سقوط «کوثر» در دزفول بار دیگر رسانه‌های خارج از ایران تاکید کردند که هواپیمای «کوثر» ساخت ایران نیست و در واقع تعمیر شده جنگنده از رده خارج شده اف5 آمریکایی است.

  تسنیم در گزارشی ضمن تایید ضمنی «تعمیری بودن» این جنگنده از عملیات تعمیر به عنوان «ارتقاء سنگین یافته» اف5 امریکایی نام برد و نوشت: «جنگنده کوثر را می‌توان آغاز یک فرآیند برای ارتقاء سنگین جنگنده‌های موجود در بدنه نیروی هوایی ارتش و تولید جنگنده در ایران دانست، راهی که تازه آغاز شده و ما در ابتدای مسیری هستیم که کشورهای معدودی در جهان، پا در این عرصه گذاشته‌اند».

  با این همه در مراسم تحویل «جنگنده کوثر»، نصیرزاده فرمانده نیروی هوایی ارتش ایران و بنی طرفی رئیس سازمان صنایع هوایی نیروهای مسلح ایران شرکت کردند و اعلام شد که توسط خلبانان نیروی هوایی ارتش به پرواز درآمد.

  به گزارش تسنیم، متخصصین صنایع هوایی توانسته‌اند تجهیزات الکترونیکی پیشرفته‌ای را برای این هواپیما، طراحی و نصب کنند و از دیگر قابلیت‌های این جنگنده نصب انواع موشک‌ها و بمب‌های مورد نیاز صحنه رزم بوده و به‌گونه‌ای طراحی و ساخته شده ‌‌که با دیگرتجهیزات و سلاح‌های ساخت داخل سازگاری کامل دارد.

  اف 5 نیروی هوای شاهنشاهی ایران اف 5 نیروی هوای شاهنشاهی ایران

  اف5 نورتروپ

  اف5 نوتروپ یک جنگنده سبک‌وزن مافوق صوت آمریکایی ساخت شرکت نورثروپ است. نخستین مدل این هواپیما با نام نورتروپ «اف-5 ای فریدم فایتر» در سال 1959 اولین پرواز خود را انجام داد و از سال 1962 نیروهای مسلح آمریکا تحویل گرفتن این جنگنده آغاز کرد.
  مدل‌ دیگر این جنگنده «بی، سی، دی و ئی» نام دارد که از نام «تایگر» به جای «فریدم» استفاده کرد. یک مدل مخصوص شناسایی نیز با نام «آراف-5 تایگرآی» تولید شد. ایران از سال 1964 تا 1976 تعداد زیادی از مدل‌های مختلف جنگنده اف-5 را خریداری کرد.

  با این همه ایران نسخه «ارتقا یافته» و به قولی «تعمیر شده» جنگنده کهنسال «اف5» را که کوثر نامیده چنین معرفی می‌کند: «یکی از نقاط قوت این هواپیما اویونیک نسل چهار بودن این هواپیماست که متخصصین صنایع هوایی وزارت دفاع توانستند با دستیابی به این فناوری گامی بلند را نسبت به هواپیماهای مشابه آن بردارند که با توجه به استقرار و نصب سیستم‌های پیشرفته کار را برای خلبانان نیروی هوایی به‌مراتب راحت می‌کند. با ساخت هواپیمای جنگنده کوثر، 16 و نیم میلیون دلار صرفه‌جویی ارزی صورت گرفته است».

  Northrop YF-5A Northrop YF-5A

  پادشاهی سعودی 48 جنگنده اف 5 را به تونس اهدا کرد

  بر اساس گزارش‌های رسانه‌ای پس از پایان دیدار رئیس‌جمهوری تونس از پادشاهی عربی سعودی در 23 دسامبر 2015 قرار شد سعودی چندین جنگنده به تونس تحویل دهد.

  به گزارش سایت "تونس الرقمیه" در این دیدار توافقنامه‌هایی در زمینه همکاری دفاعی و کمک‌های نظامی میان دو کشور امضا شد که به موجب آن پادشاهی عربی سعودی 48 فروند جنگنده از نوع اف 5 را در راستای حمایت از مبارزه تونس با تروریسم به این کشور اهدا کرد.

  جنگنده‌های اف5 نیروی هوایی تونس جنگنده‌های اف5 نیروی هوایی تونس

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران