فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • کالای هندی جایگزین دلار در معاملات نفتی ایران با هند شد

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  پیش از این، در معاملات نفتی ایران و هند 45 درصد پول نفت ایران به روپیه نزد بانک UCO واریز و 55 درصد دیگر به یورو پرداخت می‌شد. اما این بار ایران کل پول نفت خود را به روپیه دریافت خواهد کرد و انتظار می‌رود از این پول، برای تامین پول واردات از هند استفاده کند.

  به گزارش تایمز ایندیا، یکشنبه 4 نوامبر، با مهلت 180 روزه ای که آمریکا پیش از اجرای تحریم‌ها علیه صادرات نفت ایران داد، هند و ایران جزئیات مکانیزمی که به دهلی‌نو اجازه می‌دهد پول خرید نفت ایران را تماما به روپیه به حسابی در یک بانک هندی واریز کند را نهایی می‌کنند.

  هند سیستم قبلی واریز پول خرید نفت به حسابی در بانک UCO را که فعالیت بین‌المللی نداشته و در معرض تحریم‌ها قرار نمی‌گیرد، احیا خواهد کرد.

  به این ترتیب حتی اگر بانک‌های ایرانی به سیستم پرداخت سوئیفت دسترسی نداشته باشند، هند همچنان قادر خواهد بود پول واردات نفت خود را بپردازد.

  منابع آگاه اظهار کرده‌اند این توافق پس از مذاکرات طولانی با ایران و آمریکا حاصل شده است.

  برایان هوک، مسئول امور ایران در وزارت خارجه آمریکا تایید کرده که کشورهایی که به واردات نفت ایران ادامه می‌دهند حساب‌های امانی ایجاد خواهند کرد. این حساب‌های امانی برای کشورهایی ایجاد می‌شود که به ادامه واردات نفت ایران نیاز دارند. ایران اجازه دسترسی به درآمد فروش نفت خود را ندارد و تنها می‌تواند پول سپرده گذاری شده را برای خریدهای بشردوستانه هزینه کند.

  به گزارش ایسنا، شرکت ایندین اویل، پالایشگاه و پتروشیمی مانگالور و نایارا انرژی (اسار اویل سابق) برخی از بزرگترین مشتریان هندی نفت ایران هستند که برای آنها هزینه حمل ارزانتر و مدت اعتبار طولانی‌تر 60 روز را به همراه دارد.

  نشریه اکونومیک تایمز هند اواخر هفته گذشته به نقل از منابع آگاه خبر داد با اقدام هند برای کاهش واردات نفت به ایران به میزان حدود یک سوم، آمریکا با اعطای معافیت از تحریم‌های نفتی ایران به دهلی‌نو موافقت کرده است.

  گفتنی است نفت صادراتی ایران به هند به دلیل تحریم، منجر به خروج دلار از این کشور نمی‌شود، بلکه هند کالاهای تولیدی خود را به آسانی به ایران صادر و همچنان پالایشگاه‌های خود را با نفت ایران تغذیه می‌کند؛ بدین ترتیب از تجارت با ایران سود دو برابری می برد.

  زیرا نفت ایران وسیله‌ای برای حفظ ارزش روپیه و تقویت صنایع تولیدی پتروشیمی هند می شود، این نکته نیز قابل ذکر است که بنا بر توافق میان مقامات ایالت تریپورای هند و ایران در ماه‌های آینده، هند ماهانه دست‌کم 10 هزار تن چای ارتدوکس به ایران صادر خواهد کرد؛ این در حالی است که ایران، خود یکی از مطرح‌ترین تولید کنندگان چای در جهان است و خود این کالا را با کیفیتی بر‌تر به دیگر نقاط جهان صادر می‌کند اما تاکنون دولت پول چایکاران را پرداخت نکرده ولی قرار است در ازای هر بشکه نفت صادراتی به هند تقریبا ۱۲ کیلو چای از هند وارد کند.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران