فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • شورای نگهبان لایحه الحاق ایران به «مبارزه با تامین مالی تروریسم» را رد کرد

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان روز یکشنبه 4 نوامبر 2018 از رد لایحه الحاق دولت ایران به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم(CFT) خبر داده‌ است.

  به گزارش خبرگزاری فارس، سخنگوی شورای نگهبان گفت، این شورا بیش از 20 ایراد به این لایحه وارد دانسته و آن را دو باره به مجلس برگردانده است.

  کدخدایی گفت که لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم (CFT ) واجد ایرادات و ابهاماتی است و این نظر شامل موارد خلاف شرع، خلاف قانون اساسی و ابهام، در موعد مقرر برای مجلس شورای اسلامی ارسال شده است.

  او گفته است این ابهامات و ایرادات به منزله رد این مصوبه نیست و فقط اظهارنظر شورای نگهبان است و در صورتی که مجلس بر مصوبه قبلی‌‌اش اصرار کند، در نهایت این لایحه، جهت تعیین تکلیف نهایی به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع می‌شود.

  به گفته سخنگوی شورای نگهبان، این مجمع نیز ایراداتی به این لایحه گرفته و ایرادات مجمع که شامل عدم انطباق با سیاست‌های کلی است به مجلس فرستاده شده است.

  پیشتر مجلس سورای اسلامی ایران پس از هفته‌ها بحث و مناقشه توانست الحاق به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم را تصویب کرد.

  این لایحه با موافت برخی از شخصیت های سیاسی و نیز مخالفت تعداد زیادی از مقام‌های ایران مواجه شده است.

  موافقان این الحاقیه می‌گویند پیوستن ایران به این کنوانسیون و بیرون آمدن از فهرست سیاه باعث شفافیت بیشتر و مقابله با فساد می‌شود اما مخالفان می‌گویند ایران با پذیرش الحاق به کنوانسیون مبارزه با تروریسم دیگر قادر نخواهد بود به همپیمانان خود مانند ح.ب الله لبنان، حوثی‌ها و دیگر سازمان‌های وابسته به ایران در منطقه کمک کند و در صورت کمک به این سازمان‌ها با شکایت نهادهای بین المللی و محاکمه در دادگاه لاحه مواجه خواهد شد.

  شورای نگهبان لایحه الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم (CFT) را در جلسات متعدد خود مورد بررسی قرار داد و واجد ایرادات و ابهاماتی دانست. این نظر شامل موارد خلاف شرع، خلاف قانون اساسی و ابهام، در موعد مقرر برای مجلس شورای اسلامی ارسال شده است.

  دولت ایران چهار لایحه برای راه نیافتن به فهرست سیاه گروه ویژه اقدام مالی علیه پولشویی (FATF) ارائه کرده است.

  گروه ویژه اقدام مالی علیه پولشویی و تامین مالی تروریسم (FATF)، ماه پیش اعلام کرد که تعلیق اقدامات احتیاطی علیه ایران را تمدید می‌کند و به ایران چهار ماه دیگر برای برآورده کردن انتظارات مهلت می‌دهد.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران