.
.
.

100 هزار کارگر صنعت قطعه‌سازی در ایران از کار بیکار شده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دبیر انجمن قطعه‌سازان خودرو در ایران از بیکار شدن 100 هزار نفر از کارگران صنعت قطعه‌سازی خبر داد و گفت که اگر مشکلات قطعه سازان ادامه پیدا کند حجم بیکاری در این صنعت افزایش بیشتری خواهد داشت.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، مازیار بیگلو، دبیر انجمن قطعه سازان خودرو گفت: «امروز نیاز مالی واحدهای تولیدی قطعه ساز 24 برابر افزایش یافته که این موضوع اصلاً با خریدهای خودروسازان مطابقت ندارد».

او با اشاره به تعلیق و تعدیل 100 هزار نفر در صنعت قطعه سازی، هشدار داد: «اگر مشکلات قطعه سازان ادامه پیدا کند حجم بیکاری در این صنعت افزایش بیشتری خواهد داشت».

بیگلو از به صرفه‌ نبودن فروش قطعه با قیمت‌های پایین اصلاً برای قطعه سازان خبر داد و گفت: «اگر این روند ادامه پیدا کند قطعه‌ساز امکان تولید قطعه نداشته و در نهایت خودروسازان با کسری قطعه مواجهه خواهند شد».

دبیر انجمن قطعه‌سازان خودرو در ایران افزود: «در حال حاضر قطعات خودرو با قیمت مناسب از قطعه سازان خریداری نمی‌شود که همین امر آنها را با ضررهای بسیاری روبه رو ساخته است».

در سوی مقابل علی خدایی، عضو هیات مدیره کانون عالی شوراهای اسلامی کار ایران به خبرگزاری ایلنا گفت: « پیش از این نیز کارفرمایانِ قطعه‌ساز و خودروساز هشدار داده بودند که اگر اوضاع به همین منوال پیش برود، تعدیل‌های جمعی در راه خواهد بود؛ اکنون نیز از تعدیل 100 هزار کارگر خبر می‌دهند؛ جمعیت کارگران خودروساز و قطعه‌ساز کشور حدود 800 هزار نفر است؛ قرار باشد 100 هزار نفر بیکار شوند یعنی یک فاجعه اتفاق افتاده است».

خدایی تاکید کرد: «کارفرمایان نباید برای حل مشکلات خود و جلب حمایت دولت، با کارگر به مثابه «گروگان» برخورد کنند و هرجا که مشکلات به آنها فشار آورد، ابتدا از کارگر و اشتغال او مایه بگذارند».