.
.
.

جمعیت ایثارگران: دیپلماسی اقتصادی ضعیف وزارت خارجه بازار عراق را از دست ایران خارج کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دبیرکل جمعیت ایثارگران ایران، دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه ایران را ضعیف توصیف کرد و درباره تعاملات اقتصادی ایران با همسایگان، اعلام کرد، عراق که کشوری کاملا همراه با ایران بود، بازار آن در حال از دست رفتن است و کشورهای دیگری در حال به دست گرفتن بازار آن هستند.

«محمدجواد عامری» دبیرکل جمعیت ایثارگران ایران، جمعه 2 نوامبر در گفت وگو با خبرگزاری مهر اظهار کرد: مسئولیت جدی بحث «دیپلماسی اقتصادی» متوجه وزارت امور خارجه است اما اقدام خاصی از سوی آن‌ها دیده نمی‌شود.

وی در خصوص عملکرد دستگاه سیاست خارجی ایران در زمینه «دیپلماسی اقتصادی» بیان کرد: دستگاه‌ دیپلماسی کشورهای دیگر و سفرای آن‌ها فعالیت‌های خوبی در زمینه بازاریابی و ایجاد ارتباط بین تجار و صادرکنندگان کشورشان با خریداران دیگر کشورها انجام می‌دهند و به پویایی صنعت کشورهای خود کمک می‌کنند.

عامری در ادامه افزود: پس از تنشی که در روابط روسیه و ترکیه ایجاد شد، روسیه تمایل داشت محصولات کشاورزی خود را از ایران تامین کند؛ اما متولی مشخصی برای هماهنگی بین بخش‌ها در خصوص این موضوع و ساز و کار لازم وجود نداشت.

وی تاکید کرد: درباره قطر نیز سهم ما از بازار آنجا فقط ترانزیت شد که می‌توانست بسیار گسترده‌تر از آن باشد.

دبیرکل جمعیت ایثارگران ایران در پایان با بیان اینکه برای مسئولین سیاست خارجی کشور انجام کار فقط در مذاکره سیاسی با اروپا خلاصه شده است، تصریح کرد: اگر بازار 400 میلیاردی اطراف ایران با برنامه ریزی خوبی از سوی وزارت امور خارجه در اختیار گرفته شود، می‌تواند تاثیرات بسیار مثبتی بر اقتصاد ما داشته باشد.

این نکته قابل ذکر است که سوال از «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران درباره عملکرد ضعیف سفارتخانه ها در موضوعات اقتصادی تاکنون وی را به صحن علنی مجلس کشانده است. نمایندگان از وی درباره اینکه جایگاه دیپلماسی اقتصادی در این وزارتخانه به چه نحوی است، به چه دلیل سفرا و کاردارهای کشور غیراقتصادی هستند و مسائل اقتصادی کشور را در خارج از کشور پیگیری نمی کنند، درباره برنامه های وزارت خارجه در زمینه تقویت دیپماسی اقتصادی با توجه به موضوعاتی مانند اقتصاد مقاومتی، سند چشم انداز و برنامه ششم توسعه پرسش کردند.