.
.
.

يک مقام مسئول ایرانی: تهران از محرومیت خیلی زیاد رنج می‌برد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

«نعمت الله ترکی» رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران، شنبه 3 نوامبر به خبرگزاری ایرنا گفت: در شاخص «محرومیت از توسعه یافتگی» پیشوا و ری از شهرستان های استان تهران هستند که در وضعیت «محرومیت خیلی زیاد» قرار دارند در بخش مسکن، شهرستان های ملارد، قدس، بهارستان، ری و قرچک، در حوزه بهداشتی شهریار، ملارد، قدس، اسلامشهر، رباط کریم، قرچک، ورامین، پاکدشت، پیشوا، پردیس و دماوند، در حوزه آموزشی قدس، اسلامشهر و بهارستان از محرومیت رنج می برند.

وی به رتبه بندی شهرستان های استان بر اساس شاخص های محرومیت و نبود تعادل اشاره و تصریح کرد: شهرستان ری در زمینه مسکن و اشتغال، بهارستان در محرومیت آموزشی، فیروزکوه در زمینه درآمدی، قرچک از نظر بهداشتی و ملارد از نظر دسترسی رتبه های نخست محرومیت را به خود اختصاص داده اند که در این بین ری از تمامی شهرستان های تهران محرومتر محسوب می شود.

ترکی در همین زمینه با تشریح سند توسعه این استان اعلام کرد: نرخ مشارکت اقتصادی این استان به 40.4 و کشور به 40.3 درصد می رسد و نرخ بیکاری ثبت شده برای تهران در پایان سال 96، 11 و برای ایران 12.1 است.

وی اضافه کرد: براساس نتایج سرشماری سال 2016، تعداد شاغلان استان تهران به سه میلیون و 864 هزار و 188 نفر و تعداد بیکاران به 451 هزار و 23 نفر می رسد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران، این استان را دارای رتبه نخست تولید ارزش افزوده در کشور خواند و افزود: این استان 17 درصد از شاغلان و 13.8 درصد بیکاران کشور را در خود جای داده است.

وی با بیان اینکه 23.7 درصد ارزش افزوده کل کشور در تهران ایجاد می شود یادآورشد: سهم این استان از ارزش افزوده بخش خدمات کشور به 34.7 درصد، بخش صنعت 13.9 درصد و کشاورزی به 4.3 درصد می رسد.

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران به وضعیت بهداشت و درمان در این استان اشاره و بیان کرد: سرانه تخت بیمارستانی این استان به 26 تخت به ازای هر 10 هزار نفر می رسد در حالی که این رقم در سرانه مربوط به شهرستان های استان به غیر از شهر تهران به هفت تخت برای هر 10 هزار نفر و در کشور 19 تخت به ازای هر 10 هزار نفر می رسد.

وی این موضوع را هم به وضعیت خدمات درمانی استان تهران اضافه کرد: در صورتی که شهر تهران بیشترین سهم بیمارستانی کشور را در خود جای داده اما این وضعیت در شهرستان های این استان مطلوب و رضایت بخش نیست، تا آنجا که حتی برخی شهرها مثل قرچک با وجود داشتن جمعیت 269 هزار و 138 نفری، فاقد فضای بیمارستان دولتی است.

ترکی سهم استان تهران از بیمارستان های کشور را 18 درصد خواند و اظهار کرد: از بین 899 بیمارستان کشور 162 مورد در این استان قرار گرفته است اما نباید فراموش کرد که همین فضای بیمارستانی به تمام افراد متقاضی در سطح کشور خدمت رسانی می کند.

وی سهم استان تهران از فضای ورزشی روباز کشور را 10.8 و فضای سرپوشیده ورزشی را 15.9 درصد برشمرد و خاطرنشان کرد: سرانه فضای ورزشی روباز به 0.38 و سرپوشیده این استان به 0.16 درصد می رسد.

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران نرخ باسوادی این استان را 92.9 درصد و کشور را 87.6 درصد برشمرد و نسبت تراکم دانش آموز به کادر آموزشی تهران را 30 درصد و تراکم دانش آموزان را 32 نفر اعلام کرد و از کمبود نزدیک 12 هزار کلاس در این استان خبر داد.

وی سهم تهران از تعداد سینماهای کشور را 25 درصد و سهم ظرفیت فضای سینمایی این استان در کشور را 32.7 درصد خواند و 8.9 درصد کتابخانه های کشور از نظر تعداد و 9.3 درصد اعضای آنها را متعلق به این استان دانست.

ترکی به سهم استان تهران از شاخص های توسعه کشور اشاره و خاطر نشان کرد: 3.9 درصد جمعیت روستایی، 21 درصد جمعیت شهری، 21.4 درصد اشتغال بخش خدمات، 18 درصد شاغلان صنعت، 0.9 درصد نیروی کار کشاورزی و 17 درصد کل شاغلان کشور در این استان حضور دارند و فعالیت می کنند.

وی در ادامه افزود: 2.7 درصد بزرگراه ها، 0.8 درصد راه های اصلی، 7.3 درصد راه آهن، 18 درصد معادن، 8.6 درصد تولید ناخالص برق، 13.4 درصد نفت خام، 11.5 درصد انشعاب گاز کشور در این استان ثبت شده است.

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران بیان کرد: 24.3 درصد فضای سینما، 18 درصد باسوادی، 13.8 درصد بیکاری، 3.5 درصد سردخانه ها، 4.5 درصد سیلوها، 13.4 درصد هتل های چهار و پنج ستاره، 21.2 درصد دانشجویان و 17 درصد بیمارستان های کشور مربوط به استان تهران هستند.

وی افزود: تهران 50.2 درصد درآمد کشور معادل 50 هزار میلیارد ریال کسب می کند اما میزان بازگشت این میزان درآمد تنها به 12 درصد می رسد.

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران به چالش ها و مشکلات نظام تصمیم گیری در این استان اشاره کرد و گفت: تداخل نظام تصمیم گیری ملی، استانی و منطقه ای، فقدان نظام مدیریت یکپارچه مجموعه شهری تهران، تعارض در مدیریت محدوده شهرها و شهرستان ها، تعارض و ابهام در مدیریت حریم شهرها، تفرق و ناهماهنگی نظام برنامه ریزی و مدیریت در بخش ها و اتخاذ سیاست های عاجل در راستای حل و فصل مقطعی امور از جمله این مسائل است.

به گفته وی، نبود شفافیت و پاسخگویی به خصوص در مدیریت شهری کلانشهر تهران، چالش در نقش شوراها و سازمان های مردم نهاد به ویژه نبود تعریف مشخص در قلمرو تاثیرگذاری نهادهای غیردولتی، مساله نظام مالی ناپایدار شهری و تاثیر مستقیم بر شیوه تصمیم گیری، مباحث حقوقی و قانونی در زمینه شناسایی نشدن ظرفیت های قانونی موجود در امور مختلف و نبود تعریف منفعت عمومی شهری در مراجع حقوقی و قضایی از دیگر چالش های پیش روی این استان است.

تمامی این آمار و شاخص ها در شرایطی است که ترکی پیش از این در جلسه ثبت و ورود اطلاعات فرمانداری ها در سامانه بودجه ریزی مبتنی بر عملکرد اعلام کرده بود: سال گذشته با وجود وضعیت نامطلوب اقتصادی کشور 2 هزار و 500 میلیارد تومان به شهرداری ها و دهیاری های استان تهران پرداخت شد که از این اعتبار 65 درصد به شهرداری ها و 35 درصد به دهیاری ها اختصاص یافت اما موقع بازدید از برخی دهستان ها خبری از عمران و آبادی نیست.

هیچ استانی عقب افتاده تر و بدبخت تر از تهران، پایتخت ایران نیست استاندار تهران هم چندی پیش در نشست توسعه زیرساخت های شبکه برق شهرک های صنعتی استان با انتقاد از بی توجهی برخی مسئولان نسبت به رفع مشکلات جامعه و مردم این استان تصریح کرده بود: همه شهرستان های استان تهران مشکل دارند و امروز به همه جا رسیدگی می شود، مگر استان تهران.

«محمد حسین مقیمی» اذعان کرده بود: هیچ استانی عقب افتاده تر و بدبخت تر از استان تهران نیست و ما مدیران امروز یا فردا می رویم اما فردای قیامت جواب مردم را چه بدهیم؟ وی گفته بود که جمعیت را افزایش می دهیم غافل از اینکه نیازمند شغل و نان هستند و نیاز اولیه برای اشتغالزایی است.

مقیمی در ادامه با طرح یک نمونه از مشکلات این موضوع را هم مطرح کرد که تا سال آینده جمعیت شهرستان پردیس به 600 هزار نفر افزایش می یابد و این افزایش جمعیت در حالی است که این شهرستان حتی یک بیمارستان(دولتی) ندارد.

تمامی این آمار، اطلاعات و شاخص ها در حالی است که تهران به سبب برخورداری از ظاهر جذاب و پیشرفته هر روز شاهد مهاجرت گروه های جدیدی به این استان است.