.
.
.

رئیس هیات مدیره انجمن گاوداران ایران: اوضاع تولید لبنیات در ایران روزبه‌زور بدتر خواهد شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

رئیس هیات مدیره انجمن گاوداران ایران اعلام کرد در حال حاضر تولیدکنندگان و دامداران با مشکل ترخیص خوراک دام و حمل آن مواجه شده‌اند و کامیون‌داران بار را از بندر حمل نمی‌کنند با این شرایط اوضاع تولید روزبه‌زور بدتر خواهد شد.

«احمد مقدسی» رئیس هیات مدیره انجمن گاوداران ایران، جمعه 2 نوامبر با بیان اینکه تولیدکنندگان و دامداران با مشکل ترخیص خوراک دام و حمل آن مواجه شده‌اند، در گفت وگو با ایلنا اظهار کرد: در حال حاضر تولیدکنندگان و دامداران هم با مشکل ترخیص خوراک دام و حمل آن مواجه شده‌اند و کامیون‌داران بار را از بندر حمل نمی‌کنند در حالی که کرایه بار 95 هزار تومانی را 200 هزار تومان حساب می‌کنند و وزارت راه گفته باقی مبلغ را با صاحب بار پشت بارنامه حساب کنید. با این شرایط اوضاع تولید روزبه‌زور بدتر خواهد شد.

وی دلیل افزایش قیمت لبنیات را افزایش غیرقانونی و غیرمنصفانه مواد اولیه و نهاده‌های دامی دانست و افزود: هزینه بسته‌بندی و مواد مورد نیاز کارخانه‌ها 3 تا 4 برابر شده است. افزایش قیمت لبنیات غیرقانونی نبوده و کاملا طبیعی است. همان‌طور که هزینه‌های ما هر روز 2 تا 3 برابر می‌شود قیمت بقیه محصولات هم بالا می‌رود.

مقدسی در خصوص افزایش قیمت لبنیات در بازار بیان کرد: دولت نمی‌تواند برای همه محصولات قیمت مصوب بدهد آن هم در شراطی که کنترلی بر افزایش قیمت مواد اولیه مورد نیاز کارخانجات و قیمت تمام شده محصولات ندارد. افزایش قیمت‌ها در هیچ زمینه‌ای قانونی نبوده اما در شرایط فعلی این افزایش‌ها طبیعی است.

وی در ادامه تصریح کرد: کشور در وضعیتی است که قیمت‌ها هر روز افزایش می‌یابد، با این وضع تولیدکننده نمی‌تواند به تولید ادامه دهد و در تامین مواد اولیه تولید هم به مشکل برمی‌خورد لذا این افزایش قیمت‌ها غیرقانونی نیست.

رئیس هیات مدیره انجمن گاوداران ایران در رابطه با مشکل ترخیص بار برای تولیدکنندگان توضیح داد: نه تنها شرکت پشتیبانی امور دام بلکه شرکت‌های خصوصی هم این امضای پشت بارنامه‌ای را نمی‌توانند اجرا کنند. گاوداری‌ها با مشکل تامین نهاده مواجه هستند اما نمی‌توانیم هر ماشین 2 میلیون تومان هزینه حمل بار بدهیم و تولید با این وضع نابود می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: دولت نه توان جلوگیری از افزایش قیمت‌ها را دارد و نه می‌تواند به تولیدکنندگان کمک کند اما اگر قیمت محصول تولیدی افزایش یابد همه تولیدکننده و کارخانه‌دار را مقصر می‌دانند.

مقدسی با تاکید بر اینکه افزایش قیمت لبنیات طبیعی بوده و در راستای افزایش محصولات دیگر است، تشریح کرد: اگر قیمت لبنیات غیرقانونی گران شده به خاطر افزایش غیرقانونی و غیرمنصفانه مواد اولیه و نهاده‌های دامی است.

گفتنی است آخرین آمار رسمی در ایران از افزایش 33 درصدی قیمت لبنیات خبر داده است. عوامل بسیاری در افزایش قیمت لبنیات اثرگذار بوده و می‌توان به افزایش نرخ ارز، افزایش قیمت انرژی و دیگر هزینه‌های تولید اشاره کرد.