.
.
.

خامنه‌ای: تحریم‌های آمریکا حرکت ما را به سوی خودکفایی گسترش داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

آیت‌الله علی خامنه‌ای رهبر ایران، روز شنبه طی سخنانی با حضور جمعی از دانشجویان به مناسبت مراسم «اربعین» در واکنش به بازگشت تحریم‌های آمریکا گفت، ایران طی مدت 40 سال گذاشته قویتر و ایالات متحده ضعیف‌تر شده است.

رهبر ایران، چهل سال است که چالش بین آمریکا و جمهوری اسلامی ادامه دارد. امروز وضع امریکا را در یک نگاه وسیع که می‌بینیم این است که قدرت امریکا رو به افول و رو به زوال است. امریکای امروز از آمریکای چهل سال قبل به‌مراتب ضعیف‌تر است.

به گزارش ایسنا، خامنه‎ای گفت:«هدف آمریکا از تحریم، فلج کردن و عقب نگه داشتن اقتصاد کشور بود؛ نتیجه این شده که حرکت به سمت «خودکفایی» در کشور گسترش پیدا کرده است».

رهبر ایران افزود:« قدرت سخت آمریکا یعنی قدرت اقتصاد و نظامیگری‌شان هم رو به افول است. نیروی نظامی آمریکا به‌شدت سردرگم است و برای همین، برای پیشبرد اهداف نظامی‌شان از سازمان‌هایی مثل بلک‌واتر استفاده می‌کنند».

خامنه‌ای گفت: «آمریکا بعضی از این چیزها را از چشم ما می‌بیند و ما را هم تهدید می‌کند که اگر جوانان فلان کشور همسایه به نیروهای ما حمله کنند، ما شما را مقصر می‌دانیم، خوب شما غلط می‌کنید که ما را مقصر می‌دانید».

خامنه‌ای اظهار داشت مراسم «اربعین حسینی» غربی‌ها و رسانه‌های آنها را «دستپاچه» کرده است.

رهبر ایران گفت: «رسانه های غربی همچون رادیو انگلیس ادعای حکومتی بودن این مراسم عظیم را مطرح کردند اما کدام دولت می تواند 10 تا 15 میلیون انسان را در مسافتی حداقل 80 کیلومتری، پیاده به حرکت درآورد؟».

خامنه شکل‌گیری چنین راهپیمایی توسط ایران و ایران را یک «معجزه» خواند.

رهبر ایران تأکید کرد که :« تنها کشوری که آمریکا کوچکترین نقشی در تصمیمات آن ندارد، جمهوری اسلامی ایران است و این، به معنای شکست آمریکا است».

از سوی دیگر "برایان هوک"، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران روز گذشته گفت:« هر وقت که شما می‌شنوید مقامات رژیم ایران از "وحشتناک بودن" ایالات متحده آمریکا سخن می‌گویند، معمولاً این کار را می‌کنند تا افکار مردم ایران را از سوءمدیریت رژیم منحرف کنند».

وی افزود: «این رژیمی است که دشمنان خیالی می‌سازد تا کارهای خودش را توجیه کند و افکار عمومی را از نقض ها و کوتاهی‌هایی منحرف کند که اکنون مرتباً آشکار می‌شوند. ما اکنون این ضعف ها را با اعتصابات معلمان و رانندگان کامیون می‌بینیم».