.
.
.

ایران در واکنش به تحریم‌های آمریکا: جنگ روانی است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران شنبه 3 نوامبر، اعلام آمریکا مبنی بر از سرگیری تمامی تحریم‌ها علیه ایران را «جنگ روانی» توصیف کرد.

دولت آمریکا جمعه 2 نوامبر از سرگیری اجرای تحریم‌های هسته‌ای ایران که بر پایه توافق سال 2015 تعلیق شده بود را آغاز کرد؛ بدین ترتیب از روز دوشنبه 5 نوامبر، دومین بسته تحریمی علیه ایران اجرایی خواهد شد.

بسته دوم تحریم‌هابخش‌های حمل و نقل، مالی و انرژی ایران را شامل می‌شود.

بهرام قاسمی در این باره تاکید کرد که دولت ایران برای مقابله با این تحریم‌ها تمهیدات لازم را اندیشیده است.

او گفت: «هدف آمریکا سرپوش گذاشتن بر شکست‌هایی است که در حوزه اقتصادی و تحریم‌های اقتصادی داشته است».

او همچنین افزو: «جمهوری اسلامی توانایی و دانایی برای اداره اقتصاد کشور و معیشت مردم را دارد و از تحریم‌های گذشته نیز آموخته که چه پیش‌بینی‌هایی بکند».

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفت که تحریم‌های آمریکا «به جایی نرسیده و بخش زیادی از اقدامات آنها با صرف هزینه‌های گزاف برای فشار بر بانک‌ها، شرکت‌ها، بنگاه‌های اقتصادی و مؤسسات برای منصرف کردن آن‌ها از کار با ایران با ناکامی مواجه شده است».

این در حالی است که مایک پومپئو وزیر امور خارجه آمریکا اعلام کرد که پیش از آغاز اجرای بسته دوم تحریم‌های ایالات متحده علیه ایران که برپایه توافق هسته‌ای سال 2015 لغو یا تعلیق شده بود، ایران صادرات روزانه یک میلیون بشکه نفت را از دست داده است.

اتحادیه اروپا که خواستار حفظ توافق هسته‌ای با ایران است، از بازگشت تحریم‌ها ابراز تاسف کرده است.

از سرگیری تحریم‌های آمریکا علیه ایران در پی خروج ایالات متحده از توافق هسته‌ای (برجام) صورت می‌گیرد.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا ماه مه گذشته خروج کشورش از توافق هسته‌ای با ایران(برجام)را اعلام کرد؛ توافقی که برپایه آن در برابر محدود شدن برنامه هسته‌ای ایران، تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور تعلیق شده بود.

دولت آمریکا در تلاش است تا به توافقی جامع‌تر با ایران دست بیابد که علاوه بر برنامه هسته‌ای، برنامه موشک‌های بالستیک و سیاست‌های منطقه‌ای این کشور را هم در بر گیرد.

گروه1+5متشکل از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان، کشورهای طرف مذاکره ایران در توافق هسته‌ای بودند که به آن برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)هم گفته می‌شود.

کشورهای اروپایی به علاوه روسیه و چین، خواستار ابقای توافق هستند، اما به نظر می‌رسد نمی‌توانند در برابر تحریم‌های آمریکا تاب بیاورند، از این رو درماه‌های گذشته بسیاری از شرکت‌های اروپایی و حتی آسیایی که پس از برجام قراردادهایی با ایران امضا کرده بودند، از بازار این کشور خارج شدند.علاوه بر آن نوسان شدید قیمت ارز در ایران باعث بحرانی شدن اوضاع اقتصادی این کشور شده است.