فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • وزارت امور خارجه ایران سفیر دانمارک در تهران را احضار کرد

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  وزارت امور خارجه ایران اعلام کرد صبح چهارشنبه 31 اکتبر با احضار سفیر دانمارک مراتب اعتراض ایران به مواضع دولت دانمارک در ارتباط با بحران اخیر میان دو کشور را در پی دستگیری یک نروژی ایرانی تبار به اتهام توطئه برای حمله به اعضای یک گروه اپوزیسیون اهوازی، به وی ابلاغ شد.

  به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) این اعتراض توسط رئیس اداره اول امور شمال اروپا به سفیر دانمارک ابلاغ شد.

  بهرام قاسمی سخنگوی وزارت خارجه ایران دراین باره گفت: «در این ملاقات مراتب اعتراض ایران نسبت به واکنش‌های شتابزده سیاسی و رسانه‌ای برخی مقامات دانمارکی نسبت به دستگیری یک شهروند نروژی - ایرانی تبار به اتهام داشتن برنامه برای ترور فردی در دانمارک به سفیر این کشور در تهران اعلام شد».

  وزارت امور خارجه دانمارک روز سه‌شنبه 30 اکتبر، به دنبال در مظان اتهام قرار گرفتن ایران به طرح‌ریزی و دست داشتن در حمله‌ای نافرجام علیه افرادی از یک سازمان عرب اهوازی مخالف ایران در خاک دانمارک، ضمن احضار سفیر ایران در کپنهاگ، سفیر خود را نیز از تهران فراخوانده و اعلام کرد در واکنش به این حادثه فشار خواهد آورد تا تحریم‌های جدیدی از سوی اتحادیه اروپا علیه ایران اعمال شود.

  قاسمی افزود: «رئیس اداره اول امور شمال اروپای وزارت امور خارجه در ملاقات با سفیر دانمارک در تهران مجددا تاکید کرد که اخبار مغرضانه منتشره در خصوص طرح عملیات نافرجام علیه یکی از مخالفان ایرانی در دانمارک و ادعای انتساب آن به جمهوری اسلامی ایران را قویا تکذیب می‌کنیم و آن را در ادامه توطئه‌ها و دسیسه‌های دشمنان شناخته شده روابط خوب و رو به گسترش ایران و اروپا در شرایط خاص و خطیر کنونی می‌دانیم».

  سخنگوی وزارت امور خارجه ایران همچنین گفت:« سفیر دانمارک در این ملاقات اعلام کرد که برای پارهای از مشورت‌ها به کپنهاگ فراخوانده شده و در کپنهاگ سعی می‌کنم مطالب و انتظارات طرف‌های ایرانی را مطرح و پیگیری کنم».

  سازمان اطلاعات دانمارک سه‌شنبه 30 اکتبر اعلام کرد که دستگاه اطلاعات ایران قصد داشته حملاتی علیه افرادی در دانمارک به اجرا بگذارد.

  وزارت امور خارجه دانمارک هم در این باره در بیانیه‌ای تاکید کرد که به «طرح‌های دستگاه‌های اطلاعاتی ایران» پاسخ خواهد گفت.

  به گزارش رسانه‌های دانمارکی، فین بورچ آندرسون رئیس سازمان اطلاعات دانمارک در کنفرانسی خبری اعلام کرد که این حمله قصد داشت رئیس شاخه دانمارک گروه «النضال العربیه لتحریر الاحواز» را هدف قرار دهد.

  او افزود که در این زمینه، یک شهروند نروژی ایرانی تبار دستگیر شده است.

  پلیس نروژ هم اعلام کرد در این پرونده با پلیس دانمارک همکاری خواهد کرد.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران