فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • نگاهی به افزایش قیمت بعضی از کالاها و خدمات در ایران در آستانه دور دوم تحریم‌ها

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  در آستانه اجرای بسته دوم تحریم‌های آمریکا علیه ایران که تا کمتر از یک هفته دیگر از روز 4 نوامبر وارد فاز اجرایی شده و بخش‌های نفت و بانکداری ایران را هدف قرار خواهد داد و همچنین در پی نابسامانی‌های اقتصادی و نوسانات ارزی در ایران که تاثیرات منفی بر اقتصاد این کشور گذاشته است، قیمت انواع کالا و خدمات در بازار ایران به شدت افزایش یافته و مهار آن مشکل شده است.

  با استناد به اخبار منتشر شده در رسانه‌های ایران قیمت مسکن و نهاده‌های ساختمانی افزایشی %50 درصدی داشت. مالیات 40 درصدی دولت برای کاهش خرید و فروش مسکن و نیز افزایش قیمت خودرو و قطعات یدکی آن و همچنین افزایش %250 در صدی قیمت موتورسیکلت، بالا رفتن قیمت فراورده‌های دامی، رشد%50 درصدی اقلام پرمصرف و در پی آن کاهش%80 درصدی قدرت خرید مردم ایران و تطابق خط فقر نسبی و مطلق در ایران، باعث شده اوضاع معیشتی مردم رو به وخامت بگراید.

  مسکن و نهاده‌های ساختمانی

  خبرگزاری مهر به نقل از مرکز آمار ایران گزارش داد، شاخص قیمت نهاده‌های ساختمان‌های مسکونی شهر تهران در اواسط سال جاری نسبت به شاخص فصل بهار %26 درصد و نسبت به شاخص فصل تابستان سال گذشته معادل%50درصد افزایش داشته است.

  بنا به این گزارش، شاخص قیمت گروه «آهن­‌آلات، میلگرد و پروفیل درب و پنجره و نرده» با %45 درصد و گروه «چوب» با %65 درصد افزایش نسبت به فصل قبل، بیش‌ترین تاثیر را در افزایش شاخص کل در فصل تابستان داشته است.

  گروه «خدمات» که شامل دستمزد نیروی کار نیز است، اما فقط با %4 درصد افزایش کمترین تغییر را در این میان به خود اختصاص داده که نشان می‌‎دهد علی‌رغم افزایش‌ قیمت‌ها، دستمزد کارگران تغییری نکرده و به تبع آن قدرت خرید آنه‌ا کاهش یافته است.

  در همین راستا حسن علوی نایب رئیس کمیسیون عمران در مجلس ایران بر ضرورت اعمال مالیات 40 درصدی برای خرید مسکن دوم یا سوم به عنوان راهکاری برای کنترل قیمت مسکن تاکید کرد و گفت: «اعمال مالیات 40 درصدی برای خرید مکرر مسکن می تواند بازار مسکن را با ثبات و آرام کند و بسیاری از افراد را که سودای دلال بازی داشته و یا حتی به بازار مسکن به عنوان کالای سرمایه ‌ی نگاه می‌کنند، از فعالیت در این عرصه باز دارد».

  خودرو، موتور سیکلت، لوازم خانگی و قطعات یدکی

  با توقف فعالیت‌های شرکت‌های خودروساز خارجی در ایران و کاهش شدید تولید شرکت‌های خودروساز داخلی، قیمت خودرو و قطعات یدکی آن به شدت افزایش یافته تا جایی که بیش از %80 افزایش قیمت پیدا کرده است.

  مهدی کاظمی، سخنگوی انجمن فروشندگان لوازم یدکی و قطعات خودرو در ایران روز سه‌شنبه 23 اکتبر از افزایش 300 درصدی قیمت اکثر قطعات خودرو در این کشور خبر داده بود. او در گفت‌وگو باخبرگزاری تسنیم، با اشاره به این‌که کاهش ارزش پول ملی ایران در پی تحریم‌های آمریکا، نوسانات نرخ ارز، گرانی و بلاتکلیفی در بازار و قیمت گذاری‌ را به همراه داشته است گفت: «علاوه بر این، رکود اقتصادی در کشور نیز عاملی شده تا قطعات خودرو در بازار کمیاب شده و در حال حاضر 100 تا 300 درصد افزایش قیمت داشته باشد».

  از طرفی در پی رکود اقتصادی و افزایش شدید نرخ تورم، قیمت انواع لوازم خانگی خارجی و تولید داخل نیز به شدت افزایش یافته است. رئیس اتحادیه لوازم خانگی ایران پیش از این گفته بود که از ابتدای اردیبهشت ماه سال جاری تا کنون، بیش از %120 درصد افزایش قیمت در لوازم خانگی رخ داده است.

  فرآورده‌های دامی

  قیمت انواع فراورده‌های دامی نیز به علت بالا رفتن قیمت خوراک دام و بعضی از نهاده‌های تولید به شدت افزایش یافته و بنا بر گزارش‌های منتشر شده، تنها در سه ماهه اخیر بیش از %80 درصد افزایش قیمت داشته و یا حتی در بعضی مناطق به شدت کمیاب شده است.

  به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) قیمت انواع شیر در بازار هفته گذشته با افزایش عجیب و غریبی مواجه شد، اما هیچ یک از نهادهای نظارتی متولی در این زمینه پاسخگو نیستند. قیمت هر بطری شیر5000 تومان شده و این در حالی است که براساس آخرین مصوبه ستاد تنظیم بازار مورخ سوم مردادماه امسال هیچ مجوزی به صنایع لبنی بابت افزایش قیمت محصولات لبنی پرمصرف از جمله شیر، ماست و پنیر داده نشده و قیمت انواع شیر بطری پاستوریزه بین 2950 تومان تا 3300 تومان مصوب شده بود.

  خط فقر و افزایش %50 درصدی قیمت کالاهای پر مصرف

  وحید شقاقی شهری اقتصاددان ایرانی در گفتگو با سایت خبری «رویداد» ضمن اعلام این‌که اقلام پرمصرف در ایران بیش از %50 درصد افزایش قیمت داشت، گفت با نزدیک شدن خطوط فقر نسبی و فقر مطلق در ایران، خط فقر نیز به همان میزان بالا رفته و در حال حاضر %50 درصد خانوار‌ها و جمعیت کشور یعنی بیش از نیمی از مردم ایران زیر خط فقر مطلق زندگی می‌کنند.

  همچنین در بعضی از گزارش‌ها آمده است عدم نظارت دقیق و روند صعودی افزایش هزینه‌های تولید موجب ایجاد رکودی فراگیر در صنایع و در پی آن کاهش %80 درصدی قدرت خرید شده و به تبع آن افزایش قیمت‌ کالاهای اساسی 13میلیون کارگر ایرانی را به زیر خط فقر رسانده است.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران