فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • قیمت ارز و سکه طلا در ایران به بالاترین میزان در یک ماه اخیر رسید

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  گزارش‌ها از بازار آزاد ارز و سکه در ایران حاکی از افزایش دوباره قیمت‌هاست به گونه‌ای قیمت سکه طلا به مرز 5 میلیون تومان رسیده است.

  خبرگزاری ایلنا گزارش داده است که روز چهارشنبه 31 اکتبر، قیمت دلار آمریکا روز چهارشنبه در تابلوی صرافی‌ها 15 هزار و 200 تومان ثبت شد. این بالاترین قیمت دلار در بازار آزاد ارز ایران در یک ماه اخیر محسوب می‌شود.

  در همین حال محمد کشتی آرای، عضو اتحادیه طلا و جواهر در گفت و گو با خبرگزاری تسنیم با تائید افزایش 200 هزار تومانی قیمت سکه در یک روز اخیر گفته است مهم‌ترین عامل افزایش قیمت سکه در بازار، افزایش قیمت دلار است.

  افزایش دوباره قیمت ارزهای خارجی و سکه در ایران همزمان با نزدیک شدن به موعد از سرگیری دور دوم تحریم‌های آمریکا در روز 4 نوامبر.

  صنعت نفت و بانکداری ایران از جمله بخش‌هایی از اقتصاد ایران است که در این دور تحریم خواهد شد. ایالات متحده آمریکا 7 اوت، اجرای بسته اول از تحریم‌ها علیه ایران که در پی امضای توافق هسته‌ای در سال 2015 لغو شده بود را آغاز کرده بود.

  دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا ماه مه گذشته خروج کشورش از توافق هسته‌ای با ایران (برجام) را اعلام کرد؛ توافقی که برپایه آن در برابر محدود شدن برنامه هسته‌ای ایران، تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور تعلیق شده بود.

  دولت آمریکا در تلاش است تا به توافقی جامع‌تر با ایران دست بیابد که علاوه بر برنامه هسته‌ای، برنامه موشک‌های بالستیک و سیاست‌های منطقه‌ای این کشور را هم در بر گیرد.

  گروه 1+5 متشکل از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان، کشورهای طرف مذاکره ایران در توافق هسته‌ای بودند که به آن برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) هم گفته می‌شود.

  کشورهای اروپایی به علاوه روسیه و چین، خواستار ابقای توافق هستند، اما به نظر می‌رسد نمی‌توانند در برابر تحریم‌های آمریکا تاب بیاورند، از این رو درماه‌های گذشته بسیاری از شرکت‌های اروپایی و حتی آسیایی که پس از برجام قراردادهایی با ایران امضا کرده بودند، از بازار این کشور خارج شدند. علاوه بر آن نوسان شدید قیمت ارز در ایران باعث بحرانی شدن اوضاع اقتصادی این کشور شده است.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران