فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • در آستانه آغاز دور دوم تحریم‌ها.. روحانی: آمریکا نمی‌تواند نفت ایران را قطع کند

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  حسن روحانی رئیس‌جمهوری ایران چهارشنبه 31 اکتبر در آستانه آغاز اجرای بسته دوم تحریم‌های واشینگتن علیه تهران گفت که آمریکا نمی‌تواند نفت ایران را قطع کند.

  اشابه روحانی به سخنان برخی از مقام‌های آمریکایی است که گفته‌اند واشینگتن قصد دارد صادرات نفت ایران را به صفر برساند.

  به گزارش خبرگزاری دولتی ایران (ایرنا) روحانی در جلسه هیئت دولت گفت: « آمریکا نه می‌تواند نفت ایران را قطع کند و نه می‌تواند به آن حدی که مورد نظرش است، برساند».

  رییس‌جمهور ایران اضافه کرد: «ممکن است، در چند ماه گذشته مقداری بر مردم ما سخت گذشته باشد و در چند ماه آینده هم سخت بگذرد، ‌اما دولت همه توان خود را برای کاهش مشکلات به کار خواهد بست».

  او ادامه داد: «آمریکایی‌ها چند روزی فریادی می‌کشند و داد و فریادی می‌کنند و خواهند رفت. طرف‌های تجاری ایران بدانند فشار آمریکا موقت و روابط ما با آنها دائمی است».

  قرار است چهارم نوامبر، بسته دوم تحریم‌های ایالات متحده آمریکا علیه ایران اجرا شود. صنعت نفت و بانکداری ایران از جمله بخش‌هایی از اقتصاد ایران است که در این دور تحریم خواهد شد.

  ایالات متحده آمریکا 7 اوت، اجرای بسته اول از تحریم‌ها علیه ایران که در پی امضای توافق هسته‌ای در سال 2015 لغو شده بود را آغاز کرده بود.

  دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا ماه مه گذشته خروج کشورش از توافق هسته‌ای با ایران (برجام) را اعلام کرد؛ توافقی که برپایه آن در برابر محدود شدن برنامه هسته‌ای ایران، تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور تعلیق شده بود.

  دولت آمریکا در تلاش است تا به توافقی جامع‌تر با ایران دست بیابد که علاوه بر برنامه هسته‌ای، برنامه موشک‌های بالستیک و سیاست‌های منطقه‌ای این کشور را هم در بر گیرد.

  گروه 1+5 متشکل از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان، کشورهای طرف مذاکره ایران در توافق هسته‌ای بودند که به آن برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) هم گفته می‌شود.

  کشورهای اروپایی به علاوه روسیه و چین، خواستار ابقای توافق هستند، اما به نظر می‌رسد نمی‌توانند در برابر تحریم‌های آمریکا تاب بیاورند، از این رو درماه‌های گذشته بسیاری از شرکت‌های اروپایی و حتی آسیایی که پس از برجام قراردادهایی با ایران امضا کرده بودند، از بازار این کشور خارج شدند. علاوه بر آن نوسان شدید قیمت ارز در ایران باعث بحرانی شدن اوضاع اقتصادی این کشور شده است.


  تبلیغات

  برگزیده های کاربران