فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • خانه کارگر ساوه: تحریم و عملکرد مفسدان اقتصادی قدرت خرید کارگران را تا 80 درصد کاهش داد

  منبع: دبی-العربیه.نت

  دبیرخانه کارگر تشکیلات ساوه و زرندیه، تحریم‌ و عملکرد مفسدان اقتصادی داخلی را باعث ایجاد مشکل در اقتصاد کشور دانست و اعلام کرد با کاهش ارزش ریالی حقوق و دستمزد، قدرت خرید جامعه کارگری تا 80 درصد کاهش یافته است.

  «داوود میرزایی» دبیر خانه کارگر تشکیلات ساوه و زرندیه، چهارشنبه 31 اکتبر، در گفت‌وگو با خبرگزاری ایسنا، اظهار کرد: افزایش 19.5 درصدی حقوق کارگران در فروردین 97 نشان از همراهی دولت با جامعه کارگری در شورایعالی کار داشت و این امید در دل کارگران زنده شد که شرایط حقوق دستمزد به سمت و سوی واقعی شدن گام برمی دارد ولی متأسفانه تحریم‌ها و عملکرد مفسدان اقتصادی داخلی، شرایط اقتصادی کشور را دچار مشکل کرد و افزایش 19.5 درصدی دستمزد عملا در زندگی کارگران نمودی پیدا نکرد، به این معنا که حقوق فروردین 97 از نظر ارزش ریالی از فروردین 95 هم کمتر شد و به عبارتی قدرت خرید کارگران بین 50 تا 80 درصد کاهش یافت که این موضوع مشکلات عدیده ای را برای خانواده جامعه کارگری به وجود آورد.

  وی افزود: چنین شرایطی موجب شده است که کارگران در تهیه نیازهای اولیه زندگی خود عاجز شوند و به همین منظور تشکل‌های کارگری چندین مرحله از وزارت کار که بدون وزیر هم مانده بود درخواست تشکیل جلسه شورایعالی کار و ترمیم حقوق کردند که متأسفانه با توجه به شرایط وزارت کار این موضوع عقیم ماند و در نهایت هزاران کارگر ساوجی با امضای نامه‌ای سرگشاده از رئیس جمهور ترمیم دستمزد را خواستار هستند.

  میرزایی با اشاره به مشخص شدن وزیر کار بیان کرد: خواستار تشکیل هر چه سریعتر جلسه شورایعالی کار و ترمیم حقوق (دستمزد کارگران) به شکل واقعی هستیم و ترجیحا با توجه به شرایط اقتصادی کشور انتظار جامعه کارگری شناور شدن حقوق شاغلین و همسان سازی حقوق بازنشستگان است.

  گفتنی است قیمت بیشتر کالاها در ایران در مقایسه با سال گذشته افزایش یافته و میزان افزایش قیمت کالاهای گوشتی، لبنی و میوه بیش از 20 درصد افزایش داشته است و این یعنی، این کالاها یا تاکنون از سفره خانوارهای کارگری جمع شده و یا به مرور با این روند افزایش قیمت جمع خواهد شد. در این بین افزایش قیمت چای خارجی نیز نزدیک به 20 درصد است.

  طبق آخرین گزارش بانک مرکزی پیرامون تحولات بازار معاملات مسکن که مربوط به تابستان امسال است، شاخص کرایه مسکن اجاری در شهر تهران و در کل مناطق شهری نسبت به ماه مشابه سال گذشته به ترتیب 13.6 و 11.1 درصد رشد داشته است.

  بنابراین، می توان این گونه نتیجه گیری کرد که با توجه به افزایش 20 درصدی حداقل حقوق در ابتدای سال، این افزایش با افزایش قیمت کالاها در سال جاری همخوانی نداشته و قدرت خرید بسیاری از خانوارهای کارگری در مقایسه با سال گذشته کاهش یافته است.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران