.
.
.

ظریف: با وجود تاثیر تحریم‌های آمریکا بر اقتصاد ایران سیاست‌های تهران تغییر نخواهد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران با بیان این‌که اجرای بسته دوم تحریم‌های آمریکا علیه کشورش بر اقتصاد ایران تاثیر خواهد گذاشت، تاکید کرد با این وجود تهران سیاست‌هایش را تغییر نخواهد داد.

ظریف که چند روز پیش از اجرای بسته دوم تحریم‌های علیه ایران در مصاحبه با شبکه آمریکایی «سی بی اس» سخن می‌گفت، ابراز عقیده کرد که تحریم‌های واشینگتن به نتیجه نخواهد رسید.

ظریف تاکید کرد که ایران از توافق هسته‌‎ای (برجام) تا زمانی که سودی برایش داشته باشد، خارج نخواهد شد. او افزود که ایران برای رسیدن به توافقی جدید مذاکره نخواهد کرد.

وزیر امور خارجه ایران خطاب به دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا گفت: «این بهترین توافق است، بهتر از آن وجود نخواهد داشت».
قرار است چهارم نوامبر، بسته دوم تحریم‌های ایالات متحده آمریکا علیه ایران اجرا شود. صنعت نفت و بانکداری ایران از جمله بخش‌هایی از اقتصاد ایران است که در این دور تحریم خواهد شد.

ایالات متحده آمریکا 7 اوت، اجرای بسته اول از تحریم‌ها علیه ایران که در پی امضای توافق هسته‌ای در سال 2015 لغو شده بود را آغاز کرده بود.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا ماه مه گذشته خروج کشورش از توافق هسته‌ای با ایران (برجام) را اعلام کرد؛ توافقی که برپایه آن در برابر محدود شدن برنامه هسته‌ای ایران، تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور تعلیق شده بود.

دولت آمریکا در تلاش است تا به توافقی جامع‌تر با ایران دست بیابد که علاوه بر برنامه هسته‌ای، برنامه موشک‌های بالستیک و سیاست‌های منطقه‌ای این کشور را هم در بر گیرد.

گروه 1+5 متشکل از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان، کشورهای طرف مذاکره ایران در توافق هسته‌ای بودند که به آن برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) هم گفته می‌شود.

کشورهای اروپایی به علاوه روسیه و چین، خواستار ابقای توافق هستند، اما به نظر می‌رسد نمی‌توانند در برابر تحریم‌های آمریکا تاب بیاورند، از این رو درماه‌های گذشته بسیاری از شرکت‌های اروپایی و حتی آسیایی که پس از برجام قراردادهایی با ایران امضا کرده بودند، از بازار این کشور خارج شدند. علاوه بر آن نوسان شدید قیمت ارز در ایران باعث بحرانی شدن اوضاع اقتصادی این کشور شده است.