فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • بحران سازی وزارت بهداشت در بازار دندان‌پزشکی ایران

  منبع: دبی.العربیه نت فارسی

  نمایندگان صنف تجهیزات و مواد دندانی و شرکت های تولیدکننده و واردکننده، با اشاره به معضلات ارز 4200 تومانی، بحرانی شدن بازار دندانپزشکی را متوجه سیاست‌های نادرست وزارت بهداشت می‌دانند.

  به گزارش خبرگزاری مهر، دوشنبه 29 اکتبر، در نشست رئیس انجمن دندانپزشکان عمومی با نمایندگان اتحادیه صنف تهیه و توزیع کنندگان تجهیزات و مواد دندانپزشکی و برخی مدیران شرکت های تولید کننده و وارد کننده تجهیزات و مواد دندان‌پزشکی باقر شهنی زاده رئیس هیات مدیره انجمن دندان‌پزشکان عمومی ایران، با اشاره به فشارهای وزارت بهداشت به انجمن، گفت: «انجمن چون در ساختار قدرت قرار ندارد، تحت فشار است. در حالی که انجمن ها نباید با حضور افراد حکومتی شکل بگیرند، زیرا، باعث ایجاد رانت و...، خواهد شد».

  وی با انتقاد از دخالت دولت از طریق اداره کل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت و بانک‌ها در روند تامین و توزیع تجهیزات دندان‌پزشکی، افزود: «سال هاست تلاش می‌کنیم که در این زمینه اصلاحاتی انجام دهیم تا شرکت‌های تجاری نیاز به رانت نداشته باشند.

  شهنی‌زاده با عنوان این مطلب که سیستم بانکی معیوب است، گفت: «اختلال در روند واردات تجهیزات دندانپزشکی، منجر به شکل گیری قاچاق و رانت می‌شود».

  وی ادامه داد: «چنین وضعیتی باعث خواهد شد تا سلامت دهان و دندان مردم به خطر بیافتد».

  رئیس هیات مدیره انجمن دندان‌پزشکان عمومی ایران، با تاکید بر قرار گرفتن ذی نفعان بازار دندانپزشکی در کنار یکدیگر، تصریح کرد: «متاسفانه انجمن دندان‌پزشکان عمومی ایران، طرف گفتگوی مسئولان و تصمیم گیران این حوزه نیست».

  در ادامه، مجید حسینی نماینده اتحادیه صنف تهیه و توزیع کنندگان تجهیزات و مواد دندان‌پزشکی، با عنوان این مطلب که اکثر شرکت‌ها برای پرداخت حوالجات مشکل دارند، گفت: «متاسفانه هیچ گونه هماهنگی و همکاری بین مسئولین تصمیم گیر نمی بینیم».

  حسینی گفت: «در شرایط بحرانی باید موانع را برداشت و اجازه داد شرایط کسب و کار بازار دندانپزشکی رونق بگیرد. زیرا، این مسئله یک موضوع ثابت شده است که اگر رقابت نباشد، کیفیت محصولات و کالاهای تولید پایین می آید. ضمن اینکه می تواند زمینه های قاچاق را نیز تشدید کند و سودجویان از این موقعیت به نفع خودشان استفاده کنند».

  وی با انتقاد شدید از تخصیص ارز 4200 تومانی برای واردات تجهیزات دندان‌پزشکی، افزود: «متاسفانه ارز با این قیمت گریبانگیر قیمت گذاری کالاهای دندانپزشکی شده است. طوری که شاهد دریافت کارمزد 7 تا 9 درصدی بابت حواله بانکی هستیم و این موضوع در قیمت گذاری کالاها لحاظ نمی شود».

  80 میلیون ایرانی نیازمند خدمات دندانپزشکی

  رئیس هیات مدیره انجمن دندانپزشکان عمومی ایران، با عنوان این مطلب که سلامت مردم با آیین نامه تامین و تضمین نمی‌شود، گفت: «آنچه مسلم است، 80 میلیون نفر در کشور با توجه به شاخص های خرابی دندان، نیازمند کار دندان‌پزشکی هستند و نگاه ما باید به سمت مردم باشد».

  وزارت بهداشت بیشتر تحریم ها ما را اذیت می‌کند

  در ادامه، محمدحسین سماورچیان وارد کننده تجهیزات دندان‌پزشکی، ارز 4200 تومانی را یکی از معضلات پیش روی تولید کنندگان و وارد کنندگان تجهیزات دندانپزشکی دانست و افزود: «تا زمانی که شاهد چند نرخی بودن ارز باشیم، بازار آشفته دندانپزشکی درست نخواهد شد».

  وی با عنوان این مطلب که خیلی از راه‌های تامین مواد و تجهیزات دندان‌پزشکی بسته شده است، گفت: «شش ماه قبل می‌شد کاری کرد، اما حالا شرایط سخت و دشوار شده است».

  سماورچیان با بیان این مطلب که قیمت کالا را عرضه و تقاضا تعیین می‌کند، افزود، اگر کالاها قانونی وارد نشود، قاچاق اتفاق می‌افتد.

  قاچاق از ایران به کشورهای همسایه

  در ادامه این نشست، حرمت اله شریفی راد یکی دیگر از تولید کنندگان و واردکنندگان کالاهای دندان‌پزشکی، با اشاره به واردات مواد و تجهیزات دندان‌پزشکی از 4 کشور دنیا، افزود: «متاسفانه مسئولان از ما می خواهند از طریق کشور ثالث و بر اساس قیمت سال 2016 کالاهای دندانپزشکی را قیمت گذاری کنیم».

  وی افزود: «مایل به دریافت ارز 4200 تومانی نیستیم، چون مشکل ساز شده است. زیرا، باید قیمت منطقه ای کالا را بسنجیم. سود کالاهای دندانپزشکی را خریدار افغانی و ترکیه ای می برد. در واقع، قاچاق برعکس شده و از ایران، این کالا قاچاق می شود».

  گفتنی است در ایران بالغ بر 93 درصد هزینه خدمات دندانپزشکى و سلامت دهان و دندان را مردم از جیب خود می‌پردازند و کمتر از هفت درصد را بیمه‌ها تقبل می‌کنند که این میزان بیشتر منجر به ترغیب بیماران برای کشیدن دندان‌هایى می‌شود که اغلب قابل نگهدارى هستند.

  سالانه در مراکز دندان‌پزشکى دولتى که کمتر از 10 درصد کل خدمات دندان‌پزشکى را ارائه مى‌دهند، بیش از دو میلیون دندان کشیده مى‌شود که حدود دو سوم این دندان‌ها قابل نگهدارى بوده و به دلیل بالای هزینه‌ها و عدم حمایت بیمه، به اجبار کشیده می شوند. بین 4 تا 5 میلیون دندان دائمى به صورت سالانه در ایران کشیده مى‌شود که قریب به 3 میلیون آن با انجام یک سری درمان‌ها، قابل نگهدارى هستند.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران