فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • گزارش رانت و تخلف در پرونده های سفارش 6481 خودرو در دوره وزیر سابق در ایران

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  گزارش کمیسیون صنایع و معادن مجلس ایران از ثبت سفارش خودرو، حکایت از وقوع این تخلف در دوران مدیریتی شریعتمداری در وزارت صنعت، معدن و تجارت دارد.

  به گزارش خبرگزاری مهر، یکشنبه 28 اکتبر در جریان بررسی رای اعتماد به محمد شریعتمداری وزیر سابق صنعت، معدن و تجارت و وزیر فعلی تعاون، کار و رفاه اجتماعی، موضوع تخلفات در ثبت سفارش واردات خودرو از مهمترین ایرادات نمایندگان بود.

  موافقان رای اعتماد به شریعتمداری تلاش زیادی کردند تا این تخلف را توجیه کرده و در عجیب ترین اقدام تلاش کردند این تخلف را به گردن نعمت زاده وزیر پیشین صنعت، معدن و تجارت بیاندازند.

  عبدالحمید خدری عضو فراکسیون امید که در دفاع از رای اعتماد به شریعتمداری سخنرانی می کرد مدعی شد تخلف در ثبت سفارش خودرو با درایت شریعتمداری فاش شده است.

  روح الله بابایی صالح عضو دیگر فراکسیون امید نیز مدعی شد ثبت سفارش خودرو در زمان وزیر سابق صنعت اتفاق افتاده است و آقای شریعتمداری این موضوع را افشا کرده است.

  این در حالی است که کمیسیون صنایع و معادن و کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی، گزارشی را در موضوع «توقف ثبت سفارشات خودرو و افزایش تعرفه واردات خودرو» تدوین کردند. این گزارش حدود دو هفته است که در دستور کار صحن علنی مجلس قرار گرفته اما هنوز نوبت قرائت آن فرا نرسیده است.

  گزارش مشترک کمیسیون صنایع و کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی حکایت از تخلف وزارت صنعت در ثبت سفارش خودرو در دوره مدیریتی شریعتمداری دارد.

  در بخشی از این گزارش انجمن واردکنندگان اعلام کرده اند: «پس از انسداد رسمی سایت، حدود 15000 دستگاه خودروی خارجی از طریق برخی نمایندگی‌های رسمی و غیررسمی، در فاصله زمانی برج 4 تا برج 10 گذشته (در دوران مدیریت شریعتمداری در وزارت صنعت) وارد کشور شده است که نیاز به شفاف‌سازی دارد.» بر اساس این گزارش وزارت صمت نیز اعلام کرده است: «در این تاریخ ثبت سفارش متوقف و هرگز تمدید نشده است؛ لیکن تعداد 6481 دستگاه به طور غیرقانونی و بدون دخالت وزارت صمت ثبت گردیده و احتمال ثبت در سایر کالاها نیز وجود دارد»

  در این گزارش آمده است: «نمایندگان وزارت اطلاعات از ارائه کتبی گزارش‌ها خودداری کردند؛ لیکن وجود رانت در ثبت سفارش و به‌دست آوردن سودهای نامتعارف به ویژه اخذ وجوه از مردم و عدم تحویل از سوی نمایندگی رسمی و غیررسمی خودروسازی خارجی را مورد تأیید قرار دادند.»

  نماینده گمرک اطلاعات خاصی که بتواند وجود رانت و تخلف را تأیید نماید ارائه نداد؛ لیکن بطور شفاهی وجود تخلف را تأیید نمود.

  کمیسیون صنایع و معادن تاکید دارد: «در بررسی‌های انجام شده مشخص گردید که حداقل تعداد 6481 دستگاه خودروی خارجی به اذعان وزارت صنعت، معدن و تجارت در تاریخ ذکر شده در زمان توقف ثبت سفارش به روش‌های غیرقانونی ثبت سفارش شده‌اند که لازم است پیگیری جدی توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت، سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان، وزارت اطلاعات، سازمان تعزیرات حکومتی و گمرک به عمل آمده و ضمن معرفی متخلفین به دستگاه قضایی، افکار عمومی در جریان این پیگیری و اعاده سودهای نامشروع و غیرقانونی برخی افراد قرار گیرند و مقصرین در هر دستگاهی معرفی و با پایمال کنندگان حقوق ملت، برخورد لازم صورت پذیرد، چون موارد مذکور، از مصادیق تخلف در قوانین فوق‌الذکر است.»

  این گزارش می افزاید: «وجود ایرادات در سامانه مهم ثبت سفارش و عدم کنترل صحیح این سامانه و اعلام عدم اطلاع از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت پذیرفته نیست و نیز با توجه به نحوه صدور دستورالعمل‌های مکرر ضروری است برای ایجاد ثبات در بازار و جلوگیری از هرگونه شائبه، وزارت صنعت، معدن و تجارت در اسرع وقت نسبت به بالابردن ضریب ایمنی سامانه ثبت سفارش و شناسایی عوامل پشت پرده واردشوندگان به سامانه اقدام جدی نماید و تا تعیین تکلیف رسیدگی قانون در بند الف، از شماره‌گذاری این خودروها، نقل و انتقال و ثبت در دفاتر رسمی خودداری کند.»

  چندین ماه از فاش شدن ثبت سفارش و واردات 6 هزار و 400 دستگاه خودرو لوکس در زمانی که سایت ثبت سفارش خودرو بسته بوده است، می‌گذرد. در این مدت این پرونده جنجالی از سوی دستگاه‌های ذیربط و نهادهای نظارتی مورد بررسی قرار گرفته و متهمان مختلفی برای آن پیدا شده است، از باندی فاسد تا هکرهایی که سایت را هک کرده و خودرو ثبت سفارش کرده‌اند و حالا در مجلس، گزارش ها حاکی از نقش داشتن شریعتمداری در این تخلفات دارد.

  محمد شریعتمداری وزیر سابق صنعت، معدن و تجارت که تا مدتی استیضاحش در مجلس ایران مطرح بود، استعفا داد و روز گذشته سکانداری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی را به عهده گرفت.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران