فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ایران: مستضعفین مشکلات بسیاری در حوزه درمان دارند

  منبع: دبی.العربیه نت فارسی

  رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ایران اعلام کرد در حوزه سلامت مسئولان، دولتمردان، سران قوا و همه مدیران کشور مشکل درمان ندارند چرا که هر گاه با مشکلی مواجه شوند سریعا به هر نحو ممکن داروی مورد نیاز تهیه و کار درمان انجام می‌شود اما مردم مشکلات بسیاری در حوزه درمان دارند و باید به فکر مستضعفین، مردم و اقشار پایین جامعه بود.

  به گزارش خبرگزاری ایسنا، یکشنبه 28 اکتبر حسینعلی شهریاری رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ایران در آیین نکوداشت روز ملی بیمه سلامت که با حضور معاون اول رئیس‌جمهوری و وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صداوسیما برگزار شد، با بیان اینکه باید در بودجه سال 2019 در ایران توجه ویژه‌ای به حوزه سلامت شود، گفت: با توجه به تغییر تیم اقتصادی دولت امیدواریم توجه به حوزه سلامت بیشتر شود. متاسفانه تیم اقتصادی قبلی دولت نسبت به حوزه سلامت بی توجه بود.

  وی با بیان اینکه نگران طرح تحول سلامت هستیم، افزود: «امروز در حال مواجهه با مشکلاتی در اجرای این طرح هستیم. این طرح در انتخابات ریاست‌جمهوری دوازدهم کمک بسیار زیادی به دولت کرد چرا که گرچه در حوزه‌های بین‌المللی و انرژی هسته‌ای قطعا کارهای زیادی انجام شد اما آنچه که برای مردم ملموس بود اجرای همین طرح بود».

  شهریاری اظهار کرد: «به عنوان نماینده مجلس انتظار داریم که طرح‌هایی از جمله طرح تحول سلامت که در حوزه سلامت طراحی شده، به صورت کامل اجرا شود».

  وی سلامت را محور توسعه در کشور دانست و بیان کرد: متاسفانه برخی که در دولت منابع مالی در دستشان است فکر می‌کنند که حوزه سلامت هزینه بر است. بنا به هر دلیلی منابع مالی که مجلس برای حوزه سلامت تصویب می‌کند، از سوی دولت در اختیار این بخش قرار نمی‌گیرد. متاسفانه از ۱۰ درصدی که باید از محل هدفمندی یارانه‌ها به این بخش تخصیص یابد حتی یک ریال نیز اختصاص داده نمی‌شود.

  رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه نگران طرح تحول سلامت هستیم، خاطرنشان کرد: «امروز در حال مواجهه با مشکلات بسیاری در این طرح هستیم؛ پرداختی‌های بیمارستان‌ها خیلی عقب افتاده است و برخی از دانشگاه‌های بزرگ نیز مجبور شده‌اند که تعداد زیادی از پرسنل خود را تعدیل کنند».

  وی با اشاره به تصویب پرداخت 500 میلیون دلار از منابع صندوق توسعه ملی به بخش دارو و تایید آن از سوی رهبر ایران تاکید کرد: «انتظار داریم که این رقم واقعا در جایگاه اصلی خود قرار بگیرد؛ این پول قطعا برای حوزه سلامت است و باید به گونه‌ای عمل کنیم که برای یکبار هم شده بدهی بیمه‌ها را به صفر برسانیم تا آنها بتوانند خدمت کنند. پرداخت بدهی بیمه‌ها، تقویت شرکت‌های داروسازی و تامین تجهیزات مصرفی بیماران از جمله محل‌هایی است که این میزان اعتبار باید در آن صرف شود».

  شهریاری ادامه داد، پزشکان امروز به اندازه یک سال معوقه پرداختی دارند. همچنین داروخانه‌ها و بخش‌های مختلفی در بیمارستان‌ها از این مراکز طلبکار هستند و همکاران ما در بیمارستان‌ها با سیلی صورت خود را سرخ نگه می‌دارند.

  نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای ایران با بیان اینکه بر اساس آمار سازمان جهانی بهداشت در تمام کشورها پرداختی مردم در حوزه سلامت بالای 52 درصد است، خاطرنشان کرد: «در قانون بودجه تصویب کرده‌ایم که میزان پرداختی مردم در حوزه سلامت به زیر 30 درصد برسد. این مشارکت در حال حاضر 35 درصد است اما در صورتی که روند فعلی افزایش یابد، بدون شک پرداختی از جیب مردم افزایش خواهد یافت و این خلاف قانون برنامه، سیاست‌های ابلاغی رهبر و سیاست‌های رئیس‌جمهوری و دولت است».

  وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با تاکید بر لزوم از بین بردن همپوشانی بیمه‌ای اظهار کرد: «همه نهادها و اقشار جامعه از جمله نیروهای مسلح باید اطلاعات مربوط به افراد تحت پوشش خود را ارائه دهند و در این زمینه براساس قانون اطلاعات محرمانه‌ای نداریم.»

  شهریاری با اشاره به در پیش بودن رسیدگی به بودجه سال 2019 در مجلس شورای ایران بیان کرد: «تخصصی ترین کمیسیون مجلس کمیسیون بهداشت و درمان است که همه اعضای آن پزشک هستند و به لطف خدا هیچ کدام مشکل مالی ندارند که خواسته شخصی داشته باشند و همواره بدون چشمداشت از حوزه سلامت حمایت کرده‌اند و حمایت خواهند کرد. با توجه به این موضوع از وزیر بهداشت می‌خواهیم که در فصل بودجه فشارهای لازم را بیاورند تا اعتبار مورد نیاز بخش سلامت تامین شود در این زمینه این اطمینان را به وزیر بهداشت می‌دهیم که هر کجا که لازم بود در کمیسیون بهداشت به کمک دولت خواهیم آمد».

  ذکر این نکته لازم است که پوشش ضعیف بیمه‌های پایه، در دسترس نبودن دارو‌های خاص، هزینه بالای دندانپزشکی، ترس از ویزیت‌های خاص، هزینه‌های سنگین آزمایش، ویزیت برای بررسی جواب آزمایش، توزیع ناعادلانه پزشکان تراز اول از جمله مشکلاتی است که در حوزه درمان و سلامت در ایران وجود دارد.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران