فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • حکم حبس و شلاق برای 15 فعال کارگری در ایران

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  منابع خبری فعالان حقوق بشر ایران روز یکشنبه 28 اکتبر 2018 خبر دادند که 15 تن از فعالان کارگری که در شرکت هپکو اراک دست به اعتصاب زده بودند، به حبس و شلاغ محکوم شدند.

  دادگاه کیفری، این فعالان کارگری را که خود از کارگران شرکت هپکو هستند، به اتهام «اخلال در نظم عمومی» و «تحریک کارگران به تظاهرات و اغتشاش در فضای مجازی»، متهم کرده است.

  به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، حکم 15 تن از کارگران شرکت هپکو اراک که در خرداد ماه سال جاری در اعتراض به معوقات مزدی و نامشخص بودن وضعیت شرکت دست به تجمع اعتراضی زده بودند، توسط شعبه 106 دادگاه کیفری دو اراک به ریاست قاضی اکبر رضوانی به صورت گروهی صادر شد.

  طبق گزارش هرانا مجید لطیفی، بهروز حسنوند، حمیدرضا احمدی، امیر هوشنگ پور فرزانگان، مرتضی عزیزی، هادی فاضلی، ابولفضل کریمی، فرید کودانی، مجید یحیایی، امیر فتاح‌پور، یاسر قلی، امیر فرید افشار، مهدی عابدی، علی ملکی و بهروز ولاشجردی، توسط هرانا احراز شده است.

  تمامی این افراد به اتهام، اخلال در نظم عمومی از طریق شرکت در تجمعات و تظاهرات غیر قانونی به یک سال حبس و 74 ضربه شلاق تعزیری محکوم شدند.

  از میان آنها آقایان هادی فاضلی، امیر فرید افشار و ابولفضل کریمی هر یک از بابت اتهام «معاونت در اخلال در نظم عمومی از طریق تحریک کارگران» به 6 ماه حبس و از بابت اتهام “تبلیغ علیه نظام” هر یک به 1 سال حبس محکوم شدند. بهروز حسنوند نیز از بابت اتهام «تبلیغ علیه نظام» به 1 سال حبس تعزیری محکوم شده است.

  همچنین هفت تن از آنها بابت اتهام «معاونت اخلال در نظم عمومی» و یک تن بابت اتهام «تبلیغ علیه نظام» به 6 ماه حبس تعزیری محکوم شدند.

  در دادنامه این افراد آمده است: «با توجه به اینکه متهمین به علت عدم پرداخت حقوق ماهیانه از سوی شرکت هپکو و تحت تأثیر اوضاع و احوال به وجود آمده در خصوص شرکت از قبیل تعدیل نیرو و عدم کارکرد و واگذاری شرکت، بند پ ماده 38 قانون مجازات اسلامی محقق شده است، لذا اجرای مجازات مذکور در متن رأی به استناد ماده 46 قانون مجازات اسلامی به مدت 5 سال معلق و تعلیق می‌گردد».

  این کارگران همگی در خرداد ماه سال جاری در اعتراض به معوقات مزدی و نامشخص بودن وضعیت شرکت دست به تجمع اعتراضی زده بودند.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران