.
.
.

اتریش: بستن مرکز جهانی گفت‌وگو میان پیروان ادیان در وین مطرح نیست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

کارین کنایسل، وزیر خارجه اتریش جمعه 26 اکتبر تاکید کرد که کشورش بستن مرکز جهانی ملک عبدالله بن عبدالعزیز برای گفت‌وگوی میان پیروان ادیان و فرهنگ‌ها را در دستور کار ندارد.

به گزارش العربیه وزیر خارجه اتریش در گفت‌وگو با رادیو و تلویزیون دولتی این کشور علاوه بر اشاره به وجود معاهدات بین‌المللی با دیگر کشورها در این زمینه بر نقش مرکز جهانی ملک عبدالله به عنوان یک سازمان دولتی بین‌المللی و نیز نقش دولت اتریش در کنار اسپانیا و پادشاهی عربی سعودی به عنوان اعضای این سازمان بین‌المللی و نیز واتیکان به عنوان عضو مؤسس و ناظر بر این سازمان تاکید کرد.

وزیر خارجه اتریش همچنین در این راستا ضمن اشاره به اهمیت شهر وین پایتخت این کشور به عنوان مقر تعداد زیادی از سازمان‌های بین‌المللی اعلام کرد که کشورش هیچگونه اقدامی برای بستن این مرکز که یک سازمان دولتی و بین‌المللی است، اتخاذ نخواهد کرد.

وزیر خارجه اتریش همچنین پیش از حضور در این مصاحبه تلفزیونی در یک گفت‌وگوی سازنده با فیصل بن معمر، دبیرکل مرکز جهانی ملک عبدالله برای گفت‌وگو میان ادیان و فرهنگ‌ها، بر اهمیت تقویت عملکرد این مرکز در زمینه شماری از مسائل، از جمله توسعه عضویت شورای طرف‌های عضو، بهبودی آزادهای دینی، تعامل با مؤسسات سکولار، گفتگوی میان مسلمانان و نیز بر مستقل و عملگرا بودن این مرکز، در قبال مردم اتریش و طرف‌های ذیربط، تاکید کرد.

در این گفت‌وگو طرفین همچنین توافق کردند تا ضمن همکاری دوجانبه، با دیگر شرکای خود در زمینه اولویت بخشی به این مسائل درچارچوب برنامه مرکز کوشش کنند.

فیصل بن معمر، دبیرکل مرکز جهانی ملک عبدالله برای گفت‌وگوی بین ادیان و فرهنگ‌ها نیز پس از انجام این گفت‌وگوی سازنده با وزیر خارجه اتریش گفت: «شامگاه روز گذشته گفت‌وگویی سازنده با وزیر کنایسل انجام دادم که ایشان نیز پرسش‌ها و ایده‌های خود در رابطه با راه‌کارهای تقویت همکاری و مشارکت به اطلاع من رساند. من از همکاری و مشارکت وزیر خارجه به شدت استقبال کرده و کوشش خواهم کرد ضمن همکاری با وی و تیم ایشان، با تقویت عملکرد مرکز گفت‌وگو در خاک این کشور، تا جایی که امکان دارد جایگاه اتریش را در این زمینه ارتقاء داده و بر ارزش آن بیافزاییم».

مرکز جهانی ملک عبدالله بن عبدالعزیز برای گفت‌وگوی بین پیروان ادیان و فرهنگ‌ها، سازمانی دولتی بین‌المللی است که با هدف تشویق به انجام گفت‌وگوهایی برای ایجاد صلح در مناطق نزاع پایه‌گذاری شده و با تقویت تفاهم و همکاری‌های میان مردم از فرهنگ‌ها و پیروان ادیان مختلف تلاش می‌کند تا اهداف خود در برقراری صلح را محققق سازد.

این مرکز از سوی پادشاهی عربی سعودی، جمهوری اتریش و پادشاهی اسپانیا و نیز واتیکان به عنوان عضو مؤسس و ناظر تاسیس شده است.

شورای اداری این مرکز متشکل از نمایندگانی ویژه از پیروان 5 دین اصلی در جهان، شامل مسلمانان، مسیحیان، یهودیان، بوداییسم و هندوئیسم است و اقدام به تهیه برنامه‌های مرکز کرده و به نظارت بر اجرای آن می‌پردازند.

مشارکت و عملکرد این رهبران دینی که پیروان 5 دین اصلی جهان را در مرکز جهانی ملک عبدالله برای گفت‌وگوی بین پیروان ادیان و فرهنگ‌های مختلف، نمایندگی می‌کنند، اساس مستقل بودن و موضوعیت عملکرد این مرکز را نشان می‌دهد.