فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • افزایش 300 درصدی قیمت قطعات خودرو در ایران در پی تحریم‌ها و نوسان قیمت ارز

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  مهدی کاظمی سخنگوی انجمن فروشندگان لوازم یدکی و قطعات خودرو در ایران روز سه‌شنبه 23 اکتبر از افزایش 300 درصدی قیمت اکثر قطعات خودرو در این کشور خبر داد.

  مهدی کاظمی در گفت‌وگو باخبرگزاری تسنیم، با اشاره به اینکه کاهش ارزش پول ملی ایران در پی تحریم‌های آمریکا، نوسانات نرخ ارز، گرانی و بلاتکلیفی در بازار و قیمت گذاری‌ را به همراه داشته است گفت علاوه بر این رکود اقتصادی در کشور نیز عاملی شده تا قطعات خودرو در بازار کمیاب شده و در حال حاضر 100 تا 300 درصد افزایش قیمت پیدا کرده است.

  کاظمی با گله‌مندی از شرایط نابسامان بازار و اینکه هیچ هماهنگی یا نظارتی بر بازار خرید و فروش قطعات یدکی خودرو اعمال نمی‌شود، افزود: ما از اردیبهشت امسال به صورت کتبی اخطارهایی را در مورد افزایش قیمتها در بازار قطعات یدکی خودرو داده بودیم اما متأسفانه مسئولان توجهی به این موضوع نداشتند.

  سخنگوی انجمن فروشندگان لوازم یدکی خودرو با اعلام اینکه علاوه بر گرانی، رکود نیز عاملی شده تا قطعه در بازار کمبود داشته باشد، گفت: وارد کنندگان به دلیل نوسانات نرخ ارز ثبت سفارش‌های خود را متوقف کرده اند علاوه بر این تولیدکنندگان داخلی نیز با توجه به افزایش قیمت نهاده‌های تولید و مواد اولیه آن منتظر ثبات اوضاع بوده و حجم تولید را کاهش دادند.

  مازیار بیگلو، دبیر انجمن قطعه سازان ایران نیز در یک گفتگوی ویژه خبری با بیان اینکه این روز‌ها سخت‌ترین روز‌های قطعه سازان خودرو ایران است، اظهار کرد: «برای تولید کالای داخلی با همه مقامات به جز رئیس‌جمهور مستقیماً صحبت کردیم و هشدار‌های لازم را از مدت‌ها قبل به آن‌ها دادیم؛ اما متاسفانه مشکلاتمان حل نشد و روز به روز بیشتر در این باتلاق فرو رفتیم».

  بیگلو در ادامه با اشاره به وجود 1530 قطعه‌ساز ثبت شده در ایران توضیح داد که حدود 200 قطعه ساز از گذشته غیر فعال بودند و حدود 300 شرکت هم در این مدت اخیر غیرفعال شدند. وی با تاکید بر اینکه قیمت مواد اولیه قطعه سازان هم تابع قیمت ارز است، اظهار کرد: طبق گزارش‌هایی که به همه نهاد‌های نظارتی ارائه دادیم کل افزایش قیمت ما حدود دو و نیم برابر بوده است.

  از طرفی علیرضا نیک آیین، رئیس اتحادیه تعمیرکاران خودرو ایران با بیان اینکه، متاسفانه تعمیرکاران خودرو قربانی سیاست‌های غیر اخلاقی بازار شده اند، گفت: «کیفیت پایین اجناس، کار همکاران ما را زیر سوال برده است. به اعتقاد ما لوازم یدکی خودرو بین 40 تا 300 درصد افزایش قیمت داشته است و متاسفانه شاهد هستیم که قیمت قطعات پرمصرف مانند دیسک صفحه و فیلتر‌ها رشدی حدود 4 برابری داشته است».

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران