فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • عضو تشخیص مصلحت نظام: 70% کارخانه‌ها، کارگاه‌ها و معادن در ایران تعطیل یا ورشکسته شده‌اند

  منبع: دبی-العربیه.نت

  یک عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران اعلام کرد که نزدیک 70 درصد کارخانه‌ها، کارگاه‌ها و معادن در کشور تعطیل یا ورشکسته شده‌اند.

  مصطفی میرسلیم، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران در گفت‌وگو با خبرگزاری ایلنا، درباره گزینه‌های پیشنهادی رئیس‌جمهوری ایران به عنوان وزرای کار، اقتصاد، صنعت و راه اظهار کرد: «افراد پیشنهادى شخصیت‌هاى موجهى هستند و اینجانب شناخت نسبى از 3 تن از آنها دارم».

  وی افزود: «ما در وزارت صمت دیگر مجالى براى کارآموزى نداریم؛ یادمان باشد نزدیک 70 درصد کارخانه‌ها، کارگاه‌ها و معادن در کشور تعطیل یا ورشکسته شده است. امید است پیشنهاد رئیس‌جمهورى آن مرد کهنى باشد که شایسته این وظیفه خطیر است».

  میرسلیم تاکید کرد: «اولا امیدوارم هر چهار گزینه پیشنهادی رأى بیاورند زیرا فرصتى که رئیس‌جمهور با تأخیر در اصلاحِ ترکیب گروه وزراى اقتصادى دولت از دست داده قابل جبران نیست و بى سر و سامانى وزارتخانه‌ها نسبت به عدم انتخاب افراد واجد تمام شرایط مطلوب بیشتر به ما ضرر مى‌زند. ثانیا شایسته‌سالارى فقط در سطح شعار در کشور ما مطرح بوده است و کمتر شاهد انتخاب مسئولان بر مبناى معیارهاى علمى شایسته‌سالارى بوده‌ایم. براى ترویج شایسته‌سالارى و فدا نکردن آن در برابر انتخاب‌هاى سلیقه‌اى و سیاسى و تنگ‌نظرانه هنوز خیلى باید زحمت بکشیم».

  وی خاطرنشان کرد: «وجه غالب فعالیت‌هاى تولیدى کشور تحت اشراف وزارت صنعت، معدن و تجارت است و براى آن وزارت به مدیرى دانشمند و باتجربه و مورد اعتماد صنعتگران و بازرگانان و مبرا از هرگونه شائبه منافع شخصى و خانوادگى و گروهى نیاز است تا بتواند براى خروج از رکود فلج‌کننده کنونى و گسترش تولید کالاهاى ایرانى با کیفیت و تأمین نیازهاى داخلى و تسخیر سهم برازنده‌اى از بازار جهانى، به کمک مردم به ویژه اهل فن و بنگاه‌هاى دانش‌بنیان و با همراهى سایر وزراى اقتصادى، موفق شود».

  در روزهای اخیر انتقادات زیادی به روحانی در انتخاب گزینه برای وزارتخانه‌هایی که وزیر آن نتوانست پس از استیضاح رای اعتماد بگیرد شده است و برخی نمایندگان پیش‌بینی کرده‌اند که دادن رای اعتماد توسط مجلس به گزینه‌های پیشنهادی، بعید به نظر می رسد.

  روزنامه اصولگرای کیهان که مدیر مسئول آن را علی خامنه‌ای رهبر ایران تعیین می‌کند، دوشنبه 22 اکتبر از حسن روحانی رئیس‌جمهوری این کشور خواست وزرای خود را از نیروهای سپاه پاسداران انتخاب کند.

  کیهان در سرمقاله خود نوشت: «آقای روحانی نباید خود را از ظرفیت‌های عظیم فکری و عملیاتی موجود در کشور محروم کند و معطل یک حلقه بسته مدیریتی بماند که هرچه در چنته داشتند، عرضه کرده‌اند».

  در این سرمقاله آمده است که «باید از سپاه و بسیج و دیگر مراکز حضور نخبگان پرانگیزه و کارآمد به‌عنوان توانمندی برآمده از متن ملت، برای شکستن حصار تحریم و خودتحریمی استفاده کرد».

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران