فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • ایران در سیستم بانکداری از دنیا عقب است

  منبع: دبی-العربیه.نت

  مدیر گروه بانکداری اسلامی پژوهشکده پولی و بانکی ایران اعلام کرد که در زمینه فناوری بانکداری و دانش تخصصی بانک در ایران هنوز مشکلاتی وجود دارد و باید پذیرفت که سیستم بانکداری کشور در زمینه مدیریت نقدینگی، ارائه تسهیلات و تهیه صورت‌های مالی و.....از نظام بانکی دنیا عقب است.

  کامران ندری مدیر گروه بانکداری اسلامی پژوهشکده پولی و بانکی ایران، سه‌شنبه 23 اکتبر در گفت‌وگو با ایلنا اظهار کرد: یکی از موانع ورود بانک‌ها به کشور مربوط به نگرش ما به بانکداری است، برای نمونه بانک‌های خارجی در صورت ورود خواه یا ناخواه مجبور به استفاده از اطلاعات ما هستند، اینکه ما اجازه استفاده از آن را بدهیم خیلی دشوار است. در واقع می‌توان گفت که ما به لحاظ اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی آمادگی لازم برای ورود بانک‌های خارجی را نداریم.

  وی در مورد مزایای ورود بانک‌های خارجی به کشور گفت: ورود بانک‌های خارجی نقل و انتقال منابع را‌ آسان و دسترسی ایران به منابع مالی بین‌المللی را تسهیل می‌کند. در ضمن موجب افزایش رقابت در نظام بانکی جهت ارتقای خدمات می‌شود که در این صورت بانک‌های داخلی مجبور به ایجاد تغییرات ساختاری و اساسی در نوع مدیریت خود هستند.

  ندری با اشاره به بسترهای لازم برای ورود این بانک‌ها به کشور بیان کرد: بسترهای زیادی باید فراهم شود که اولین آن برداشتن تحریم‌ها است و سپس مبارزه با انحصار داخلی است، چون نیروهای داخلی که انحصار فعالیت‌های بانکی را دارند به آسانی با ورود بانک‌های خارجی موافقت نخواهند کرد.

  وی تصریح کرد: بنابراین نمی‌توان نسبت به حضور این بانک‌ها در بازه زمانی کوتاه‌مدت خوشبین بود. حتی از کشورهای مانند روسیه، چین و ترکیه که رابطه مناسبی با ما دارند نیز بعید است چون این بانک‌ها در صورت ورود از سوی آمریکا تحریم خواهند شد.

  این کارشناس بانکداری با اشاره به وجود نقص‌ها و کمبودها در سیستم بانکی کشور خاطرنشان کرد: بانک‌های دنیا شفاف هستند و مدیریت حرفه‌ای دارند که از این نظر سیستم بانکداری ما کمبودهایی دارد. هرچند سیستم بانکداری کشور از لحاظ برخورداری از فناوری آی‌تی از بسیاری کشورها جلوتر است و در دهه گذشته بانکداری الکترونیک کشور پیشرفت خوبی در زمینه پرداخت‌های آنلاین، شبکه شتاب، درگاه پرداخت اینترنتی و ... داشته است.

  با توجه به اینکه بانک های خارجی و بین المللی به دنبال برجام به شیوه های مختلف سعی در ورود و بهره گیری از بازار ایران داشتند، این حضور می توانست زمینه های پیشرفت و شکوفایی را برای سیستم بانکی ایران به ارمغان بیاورد و عقب ماندگی سال های تحریم در این بخش را جبران کند اما با خروج آمریکا از برجام در ماه می 2018 این امر دیگر قابل انجام نیست.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران