فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • وزیر سابق صنعت، ‌معدن و تجارت ایران: در چند ماه اخیر امتحان خوبی پس ندادیم

  منبع: دبی.العربیه نت فارسی

  وزیر سابق صنعت، ‌معدن و تجارت ایران با بیان اینکه در چند ماه اخیر امتحان خوبی پس ندادیم اعلام کرد که وی را در هیچ جای دیگر هم به کار نگیرند چون اگر این روند ادامه یابد حضور و وجود وی کارایی نخواهد داشت.

  به گزارش خبرگزاری فارس، یکشنبه 21 اکتبر محمد شریعتمداری وزیر سابق صنعت، ‌معدن و تجارت ایران در مراسم بیست و دومین سالروز ملی صادرات گفت: سال گذشته تا بهمن هنوز دچار تکانه‌های بیرونی که اقتصاد کشور را تحت تاثیر قرار می‌داد نبودیم.

  وی افزود: این شرایط منابع ارزی را تحت تاثیر قرار داده است و این کشور که 40 سال مقاومت در برابر شرایط مختلف داشته امروز به دنبال آن است که این شرایط را با کمترین ضایعات طی کند و البته اگر با پیش‌بینی‌های صحیح و مدیریت کارآمد با این عامل و با این تکانه برخورد کنیم و تلاش کنیم که کمتر به تولید و صادرات و حتی تجارت خارجی در کشور لطمه وارد شود مطلوب است.

  شریعتمداری با اشاره به تحریم های امریکا اظهار کرد: در جلسه‌ای اشاره کردم که در شرایط تحریم هم دولت باید به دولت کمک کند و هم همه ما باید به هم کنیم که البته انصافا باید بگویم که امتحان خوبی در این چند ماه پس نداده‌ایم و ما به عنوان مسئولان وزارت صنعت و همچنین آقای شافعی به عنوان رئیس اتاق بازرگانی ایران که باید زبان گویای شما در جلسات باشیم نتوانسته‌ایم به کفایت همه منویات شما را مطرح کنیم تا تصمیم‌‌گیری‌ها بر اساس خواسته شما صورت گیرد و امیدوارم در این زمینه آقای رحمانی جبران مافات کند.

  وی بیان کرد: در عامل برون‌زای منفی که به اقتصاد ایران و ارد شده و تهدید بزرگی برای اقتصاد است و از آن به جنگ اقتصادی یاد می‌شود و آنها هم از آن به عنوان تحریم‌های کمرشکن نام می‌برند اما فرصت برای اقتصاد ایران به وجود آمده و آن فرصت صادرات است به طوری که حتی برخی از کشورها با کاهش ارزش پول ملی خود سعی می‌کنند تا صادرات داشته باشند.

  نایاب شدن گوجه فرنگی به دلیل سیاست های ارزی دولت

  وزیر سابق صنعت، معدن و تجارت گفت: ما اکنون شاهد خروج قابل ملاحظه‌ی کالا به صورت غیرقانونی و قانونی از ایران هستیم و به وفور کالاهای ما که با ارز 4200 تومانی در کشور تولید می‌شود صادر می‌شود. وقتی ارز را در بازار نیمایی 7 هزار تومان تعیین می‌کند یک بازار سوم پیش می‌آید و در این شرایط صادرات به صرفه می‌شود به طوری که در این شرایط یک میلیون تن گوجه فرنگی صادر می‌شود و گوجه فرنگی به یک عنصر نایاب در کشور تبدیل می‌شود که عامل آن سیاست‌های ارزی است که اگر حل نشود برخورد با آن برخورد با معلول است.

  وی بیان کرد: «در واردات هم همینطور است گفتیم که با ارز 4200 تومانی کالا وارد کنند و وقتی ارز بازار آزاد به وجود آمد تقاضا برای واردات به 53 میلیارد دلار رسید که بخشی از آن تقاضای رانت‌جویانه بوده است».

  از خدمت به مردم می ترسند اما از زیرمیزی گرفتن نمی ترسند

  وی با بیان اینکه ما هم معتقدیم که ممنوعیت صادرات بدون پیش‌آگهی و به طور ناگهانی کار غلطی است، گفت: اگر کسی این کار را انجام دهد باید عذر تقصیر بیاورد و بگوید که برحسب شرایط این تصمیم گرفته شده و دیگر تکرار نمی‌شود.

  وزیر سابق صنعت،‌ معدن و تجارت با بیان اینکه اما ماده 11 آیین نامه گمرکی اجازه می‌دهد که کالاهایی که در گمرک است صادر شود، گفت: «چرا در گمرکات تصمیم نمی‌گیرند. دلیل آن است که می‌ترسند،‌ دوغ و دوشاب مخلوط شده است؛ عنصر خادم برای انجام فعلی که خدمت است از ترس اینکه مبادا به وی بگویند که شما با فلان تاجر و فلان بازرگانی ارتباط دارید این کار را نمی‌کنند اما اگر کسی متخلف بود و با زیرمیزی این کار را کرد ترسی ندارد و از گرفتار شدن هم نمی‌ترسد».

  وی افزود: «حتی در واردات هم تاجر می‌ترسد زیرا تا ثابت کند نرخ ارز آن نیمایی بوده و هزینه‌های معاملات را اعلام کند رسوا شده و با این شرایط تاجر نمی‌تواند ادامه دهد».

  وزیر سابق صنعت ،‌ معدن و تجارت اظهار کرد: هر پیشنهادی که در نشست سران قوا تصویب شود اگر شجاعت به مدیران دولتی برنگردد کار درست نمی‌شود. من امروز که در میان کابینه دولت نیستم اگر این مسیر ادامه پیدا کند هیچ مدیر دولتی پای سندی را امضا نمی‌کند و هیچ فردی جرات امضای سند ندارد و همه را به وزیر موکول می‌کند.

  وی در ادامه افزود: «اکنون برخی رایزنان بازرگانی 7 ماه است که حقوق نگرفته‌اند اما کسی جرات نمی‌کند که تامین حقوق آنها را از منابع غیر بپردازد. این به مصلحت کشور نیست من که دیگر نیستم هیچ جای دیگر هم مرا به کار نگیرید چون اگر این روند ادامه یابد حضور و وجود من کارایی ندارد».

  شریعتمداری با اشاره به اینکه برخی از صادرکنندگان کشور می‌خواهند به صورت مستمر به صادرات ادامه دهند توضیح داد: باید در سامانه نیما راه‌هایی پیدا کرد که امنیت صادرکنندگان و واردکنندگان حفظ شود. این مساله در جلسه خصوصی هم گفته شد و به رئیس جمهور هم منتقل شده است.

  وزیر سابق صنعت ،‌ معدن و تجارت تصریح کرد، برخی می‌گویند که شریعتمداری با 40 سال سابقه برخی موارد را نمی‌داند در حالی که ما از مشکلات اطلاع داریم.

  وی در پایان خاطرنشان کرد: «باید حرف صادرکنندگان را شنید که چرا بازگشت ارز سه ماهه امکان‌پذیر نیست؛ باید این موارد را اصلاح کرد».
  خبرها حاکی است که رئیس جمهوری ایران استعفای محمد شریعتمداری، وزیر صنعت، معدن و تجارت را پذیرفته است. این در حالی است که استیضاح و استعفای وزرای کابینه روحانی در هفته های اخیر تبدیل به چالش جدی برای وی شده است.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران