.
.
.

دادستان تهران: کاهش ضریب امنیت اجتماعی با اجرا نشدن هشت هزار حکم سرقت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دادستان تهران با انتقاد از اجرا نشدن هشت هزار حکم سرقت در تهران از سرپرستان و معاونان دادسراها خواست علت عدم اجرا را پیگیری کنند زیرا با اجرا نشدن حکم این سرقت‌ها، «ضریب امنیت اجتماعی که شاخصه آن اعتماد است»، کاهش می یابد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دادسرای عمومی و انقلاب تهران، جمعه 19 اکتبر عباس جعفری دولت‌آبادی دادستان تهران در نشست با معاونین دادسرای تهران و دادستان‌های شهرستان‌ها گفت: «امید به آینده، اعتماد مردم به مسئولین، کاهش تهدیدات و ناامنی، کارآمدی نظام و مبارزه با جرایم مهم از جمله شرارت‌ها، مواردی است که می توان به عنوان شاخصه‌های مهم تحقق امنیت اجتماعی یاد کرد».

رسانه‌های ایرانی روزانه گزارش‌های متعددی از بزهکاری، سرقت و جرایم مختلف اجتماعی که بسیاری از آنها متاثر از بحران اقتصادی در این کشور است گزارش می‌دهد.

وی به لزوم جلوگیری از «ایجاد فضای اضطراب بین مردم» اشاره و اظهار کرد: «مردم در کف میدان مبارزه هستند و نباید با ملاحظه اخبار و مطالب روزنامه‌ها و سایت‌ها، دل آن‌ها خالی شود».

وی «عدم ترویج یاس و ناامیدی» را به عنوان سیاست رسانه‌ای دیگر مورد اشاره قرار داد و گفت: «در کشوری که در حال مبارزه با آمریکا است نباید یاس و ناامیدی به جامعه پمپاژ شود».

دادستان تهران با انتقاد از مطلبی منتشره در یکی از روزنامه‌ها با عنوان «۷ بحران کشور»، خطاب به کسانی که آنها را متهم کرد «کشور را در وضعیت بحرانی و بن‌بست به تصویر می‌کشند»، بیان کرد: «بارها رهبری عنوان کرده‌اند که در کشور بن‌بست وجود ندارد، امام راحل نیز این موضوع را خطاب به یکی از مسئولین وقت کشور گوشزد کرده بودند».

جعفری دولت‌آبادی از آنچه «انتشار برخی اخبار و مطالب خلاف» نامید یاد کرد و گفت: «در مسئله تردد عراقی‌ها در کشور، چقدر سایت‌ها و روزنامه‌ها به این مسئله دامن زدند».

دولت‌آبادی به جنجال رسانه‌ای بر سر «ارائه خدمات جنسی در مشهد به زائران عراقی» اشاره دارد که طی چند هفته گذشته موضوع داغ مطبوعات و سایت‌های اینترنتی بود.

روزنامه شهروند متعلق‌ به جمعیت هلال‌ احمر ایران در گزراشی با تیتر «مردان عراقی و حاشیه‌های تجرد» در روز چهارم شهریورماه، باعث شد این موضوع به سور گسترده‌ای تبدیل به موضوع روز شود.

داستان تهران از رسانه‌ها در حوزه‌های مختلف خواست در مورد مسائلی که به «امنیت ملی و مصالح کشور» مربوط میشود خویشتندار باشند و تصریح کرد: «بعد از این که اینگونه اخبار منتشر شد، دادستانی تعدادی از مدیران سایت‌ها و روزنامه‌ها را احضار کرده و تذکر داد و طی هفته گذشته مدیران مسئول دو روزنامه شرق و شهروند که اخبار اولیه را اعلام کرده بودند، احضار و تفهیم اتهام شدند و کیفرخواست آن‌ها صادر شده است».

وی با اشاره به جلوگیری از برگزاری یک شوی مختلط لباس در یک هتل در تهران با هوشیاری سرپرست یکی از دادسراها، افزود: «با کنترل به موقع و تدبیر، این موضوع خنثی شد؛ بنابراین معاونان دادسرا و دادستان‌ها باید با همکاری متقابل با پلیس و مسئولان محلی، به مدیریت محل خدمت توجه داشته باشند».