.
.
.

بازنشستگان شرکت نوشابه‌سازی در ایران به جای دستمزد نوشابه می‌گیرند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دبیر کانون بازنشستگان شهرستان گرگان اظهار کرد با توجه به کاهش سرمایه در گردش شرکت نوشابه‌سازی زمزم، مشکلاتی نظیر معوقات مزدی برای کارگران پیش آمده، وضع به جایی رسیده که کارگرانی که بازنشسته می‌شوند به‌ جای سنواتشان، معادل آن نوشابه دریافت می‌کنند تا در سطح شهر بفروشند.

حمید خیرخواه دبیر کانون بازنشستگان شهرستان گرگان، جمعه 19 اکتبر به خبرگزاری ایلنا گفت: «بسیاری از بازنشستگان شرکت نوشابه‌سازی زمزم برای کسب درآمد، به‌ جای سنواتی که به آنها داده نشده مجبورند با ماشین در شهر دور بزنند تا نوشابه‌شان را بفروشند».

وی افزود: «از زمانی که ریاست بنیاد مستضعفان تصمیم گرفت که مدیریت فروش و سود ناشی از تولیدات شهرستان‌ها به مرکز داده شود، انگیزه شرکت‌ها در شهرستان‌ها به‌شدت کاهش یافته و فروش‌شان پایین آمده است».

رییس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری استان گلستان در رابطه با مشکلات این روزهای شرکت زمزم گرگان، گفت: «با تغییر ریاست بنیاد مستضعفان (که شرکت زمزم هم از جمله زیرمجموعه‌های آن محسوب می‌شود) انتظار می‌رفت در حوزه کارگری شرکت تحولی به وجود آید اما متاسفانه بهبود خاصی پیش نیامد».

وی با اشاره به ضعف در تیم اقتصادی ریاست فعلی بنیاد مستضعفان اظهار کرد: «از زمان آمدن ریاست جدید در بنیاد، تصمیم گرفته شده که مدیریت فروش و سود در شهرستان‌ها به مرکز داده شود. این امر موجب از دست رفتن انگیزه و کاهش فروش در شهرستان‌ها شده است. گردش مالی شرکت پایین آمده و سیاست‌های غلط ریاست بنیاد، برای شرکت ایجاد مشکل کرده است. شرکت زمزم گرگان که زمانی بازار فروش بسیار گسترده‌ای در سطح استان‌های شمالی کشور و یک شبکه بسیار قوی توزیع متشکل از ۵۰ ماشین داشت، اکنون بازارش را به برندهای جدیدی از قبیل میراندا، کوکاکولا، پپسی و... باخته است».

قابل توجه است که گروه زمزم یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان نوشابه در ایران است. این گروه شامل 16 شرکت است. شرکت زمزم ایران شرکت مادر شرکت‌های نوشابه‌سازی گروه زمزم محسوب می‌شود که در سال 1979 تأسیس شد. قدیمی‌ترین شرکت در این گروه شرکت زمزم تهران می‌باشد که پیش از انقلاب ایران، در سال 1954 تأسیس شد. این گروه محصولات خود را که مارک زمزم حمل می‌کنند در خارج از ایران هم به‌فروش می‌رساند. تا پیش از انقلاب، کارخانه‌های این گروه محصولات شرکت پپسی را تولید می‌کردند.