.
.
.

ظریف: تحریم «بسیج» از سوی آمریکا نقض حقوق بشر است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران، تحریم‌های اخیر وزارت خزانه‌داری آمریکا علیه سازمان بسیج و نهادهای مالی و اقتصادی وابسته به آن را «نقض حقوق بشر» دانست.

ظریف با انتشار توئیتی در حساب کاربری خود در شبکه اجتماعی توئیتر نوشت که تحریم‌های جدید آمریکا احکام دیوان بین‌المللی دادگستری در لاهه را نقض می کند که می‌گوید تحریم‌های آمریکا نباید مانع از مبادلات بشردوستانه شده و اختلافات دو کشور را تشدید کند.

مقام‌های ایرانی می‌گویند بانک‌های مرتبط با سازمان بسیج که هدف تحریم های جدید آمریکا قرار گرفته در واردات دارو و مواد غذایی نقش دارد.

سازمان بسیج از نهادهای مالی و اقتصادی وابسته به سپاه پاسداران ایران است که سه‌شنبه 16 اکتبر، هدف تحریم وزارت‌ خزانه‌داری آمریکا قرار گرفت.

در این اقدام «بنیاد تعاون» که مهم‌ترین شبکه مالی بسیج به شمار می‌آید، مورد تحریم قرار گرفت. بنا بر اعلام وزارت خزانه‌داری آمریکا، «بنیاد تعاون دربرگیرند دست کم بیست شرکت و نهاد مالی و شماری از بانک‌ها از جمله «بانک ملت» است که در سرتاسر جهان به ویژه در کشورهای اروپایی و خاورمیانه شعبه دارد. این شبکه، به گفته مقامات آمریکا، نمونه بارز حضور گسترده و سپاه پاسداران و نظامیان ایران در صنایع اصلی و اقتصاد این کشور است.

خزانه داری آمریکا تصریح کرده است که مهمترین هدف تحریم‌ها علیه بسیج ،جلوگیری از به کارگیری و آموزش نظامی کودکان و اعزام آنان به سوریه برای دفاع از نظام بشار اسد است.