.
.
.

جیش العدل: گروگان‌های ایرانی اسیر جنگی هستند؛ اما ممکن است برخی از آن‌ها را بکشیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

عرفان شهنوازی، سخنگوی سازمان جیش‌العدل، روز سه‌شنبه 24 مهر در گفتگوی اختصاصی با العربیه فارسی گفت که اقدام این سازمان در گروگان‌گیری از نیروهای مرزی ایران را «اقدامی در دفاع از حقوق بلوچ‌های اهل سنت و پاسخی به ظلم و ستم رژیم ایران بر مردم بلوچ» خواند و گفت که گروگان‌های در کوه‌های صعب‌العبور بلوچستان نگهداری می‌شوند و براساس اصول مربوط به اسرای جنگی با آنها رفتار خواهد شد، اما افرادی که « که ظلم بی‌حد کرده باشد یا قاتل مردم بلوچ باشد» کشته خواهند شد.

سازمان جیش‌العدل روز سه‌شنبه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد نیروهای این سازمان بامداد سه‌شنبه به پایگاه بدر 3 واقع در منطقه لولکدان بخش ریگ ملک شهرستان میرجاوه در جنوب غرب ایران حمله کرده و 12 نفر از نیروهای نظامی این پایگاه را به اسارت خود در آورد.

این سازمان همچنین مدعی شد که 7 تن از گروگان‌ها، از نیروهای سپاه پاسداران و 5 تن دیگر از نیروهای یگان تکاوری نیروی انتظامی بوده‌اند. رسانه‌های ایران، تعداد نیروهای مرزبانی که به اسارت جیش‌العدل در آمده‌اند را 14 نفر اعلام کردند.

عرفان شهنوازی درباره سرنوشت این افراد به العربیه گفت: «اسراء در حال حاضر در مناطق صعب‌العبور کوهستان‌های بلوچستان ایران نگهداری می‌شود. بازرسان و شورای مرکزی سازمان [جیش‌العدل] درباره آنها تصمیم‌گیری خواهد کرد. ممکن است اگر کسی از گروگان‌ها که ظلم بی‌حد کرده باشد یا قاتل مردم بلوچ باشد، کشته شود».

او همچنین درباره احتمال آزادی این افراد توضیح داد: «آزادی گروگان‌ها را نمی‌شود، حالا پیش‌بینی کرد زیرا که حتما رایزنی‌های متفاوتی انجام خواهد گرفت. این موضوع بستگی به جرم پاسدار و عکس‌العمل ایران دارد که چه اندازه همکاری کنند. آیا دوستان ما را در قبال اسرای پاسدار مبادله میکند یا نه؟ در صورتی که دوستان ما را آزاد کنند، حتما مبادله صورت خواهد گرفت».

او تاکید کرد: «نیروهای این سازمان براساس اصول مربوط به رفتار با اسرای جنگی، با گروگان‌ها به مهربانی رفتار خواهند کرد و علیرغم نبود امکانات کافی، آب، غذا و داروی کافی و مناسب در اختیار آنها قرار خواهند داد».

سخنگوی سازمان جیش‌العدل از « فقر کامل و نبود امنیت و تجاوز به تمام ارکان از عقیده تا امنیت و اموال» در بلوچستان خبر داد و گفت که این سازمان «برای دفاع از حقوق اهل سنت که توسط رژیم از دست رفته و تمام هست و نیستش به فنا رفته و در بلوچستان امنیت ندارد و شهروند درجه یک حساب نمی‌شود» فعالیت می‌کند.

عرفان شهنوازی احتمال «اقدامات تلافی‌جویانه از سوی ایران شامل اعدام زندانیان سیاسی بلوچ و اهل سنت و یا اقدام نظامی» را دور از انتظار ندانست و گفت این سازمان «دست به اقدامات تلافی‌جویانه نخواهد زد و براساس برنامه‌ اقدامات دفاعی انجام می‌دهیم و از آنجا که به ما ظلم می‌شود، ما حق دفاع داریم».

نیروهای سازمان جیش‌العدل پیش از نیز بارها با نیروهای مرزبانی در جنوب شرق ایران درگیر شده و تعدادی از آنها را به اسارت گرفته و یا کشته‌اند. در سوی مقابل، ایران نیز تا کنون بارها علیه جیش‌العدل دست به اقدامات نظامی و قضایی زده و تعدادی از نیروهای این سازمان را در درگیری‌های مختلف کشته و یا در زندان اعدام کرده است.