.
.
.

عضو کمیسیون انرژی مجلس: دیپلماسی ایران غیرفعال و دیپلماسی اقتصادیش منفعل است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای ایران، با انتقاد از ضعف دیپلماسی نفتی و گازی دولت اعلام کرد دیپلماسی ایران کاملا غیرفعال است و فقط بر اساس نسخه‌ای که کشورهای دیگر می‌نویسند، واکنش نشان می‌دهد و در زمینه دیپلماسی اقتصادی کاملا منفعل است و حتی سفارتخانه‌های ایران نیز در این زمینه اقدامی انجام نمی‌دهند.

هدایت‌الله خادمی، عضو کمیسیون انرژی مجلس، سه‌شنبه 16 اکتبر با انتقاد از عدم اجرای قراردادهای گازی ایران در دولت یازدهم و دوازدهم در گفت‌وگو با مهر اظهار کرد: «با این اقدامات وزارت نفت، کل بازار گاز منطقه از دست رفت».

وی با انتقاد از ضعف دیپلماسی نفتی و گازی دولت بیان کرد: «متاسفانه دیپلماسی ما کاملا غیرفعال است و فقط بر اساس نسخه‌ای که کشورهای دیگر برای ما می‌نویسند، واکنش نشان می‌دهیم. طی چند سال گذشته ندیده‌ایم که تیم دیپلماسی کشور عملیات و مذاکره یا گفت‌وگویی انجام دهد که نتیجه‌ای برای حل مشکلات باشد».

خادمی تصریح کرد: «ظرف چند سال گذشته کل دیپلماسی کشور در راستای اجرای برجام و مذاکره با غرب به کار گرفته شد و شاهد ابتکار عمل در این خصوص نبودیم».

وی عملکرد وزارت نفت در دولت یازدهم و دوازدهم ایران در اجرای قراردادهای نفتی را بسیار بد دانست و گفت: «قراردادهای گازی که در دولت‌های گذشته امضا شده بود اجرایی نشد، در حالی که وزارت نفت موظف به اجرای این قراردادها بوده است، مثل خط گاز صلح که باید خط لوله گاز تا مرز پاکستان کشیده می‌شد و پس از آن گاز به پاکستان و هندوستان می‌رفت».

نماینده مجلس شورای ایران توضیح داد: «متاسفانه با روی کار آمدن دولت یازدهم، اجرای این پروژه متوقف شد. باید این خط لوله تا مرز پاکستان کشیده می‌شد، در صورتی که حتی پاکستان زیرساخت‌هایش را آماده نمی‌کرد، طبق قرارداد، این کشور ملزم به پرداخت غرامت می‌شد».

عضو کمیسیون انرژی مجلس ادامه داد: «قرارداد گازی ایران با عمان نیز در دولت یازدهم به جایی نرسید؛ قراردادهای گازی ایران با ترکیه و ترکمنستان نیز به هم خورد».

خادمی با انتقاد از نابه‌سامانی در قراردادهای گازی و نفتی ایران خاطرنشان کرد: دولت یازدهم و دوازدهم با عملکرد بد خود در وزارت نفت، کل بازار گاز منطقه را از دست داده است؛ این امر ناشی از بی‌تدبیری وزارت نفت بود.

وی در پایان اظهار کرد: «در دولت یازدهم و دوازدهم هیچ بازار جدیدی برای صادرات نفت و گاز شناسایی نشد و هیچ قرارداد جدیدی بسته نشد. کار با مشتریان سنتی در دولت یازدهم و دوازدهم علی‌رغم انعقاد برجام ادامه یافت و مشتری جدیدی برای نفت و گاز ایران پیدا نشد».

گفتنی است، قرارداد گازی میان ایران و پاکستان باقی‌مانده از طرحی است که زمانی قرار بود «خط لوله صلح» باشد، قرادادی که توافق‌نامه اولیه آن با پاکستان در سال 1995 به امضا رسید و سپس در سال 1999 هند نیز به این توافق مشترک گازی پیوست. این قرارداد در 2004 مورد بازبینی قرار گرفت و جزئیات آن روشن شد، اما پنج سال بعد هند با بهانه‌هایی در مورد امنیت و قیمت معاهده نسبت به آن سرد شده و از تعهد سه جانبه کناره‌گری کرد.