.
.
.

آمریکا چند نهاد وابسته به «بسیج» ایران را تحریم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ایالات متحده آمریکا روز سه‌شنبه 16 اکتبر 2018 در چارچوب برنامه گسترده اعمال فشار بر ایران، یک شبکه مالی وابسته به گروه شبه‌نظامی بسیج را تحریم کرد.

وزارت خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا روز سه‌شنبه دو بانک مهر و ملت ایران را به همراه شرکت‌های دیگری مانند شرکت فولاد و تراکتورسازی را که به گروه شبه‌نظامی بسیج وابسته بودند، تحریم کرد.

این بسته جدید تحریم‌ها، شامل اقدامات تنبیهی است در مقابل به کارگیری و آموزش نظامی کودکان از سوی این گروه شبه‌نظامی وضع شد. یک مقام مسئول آمریکایی به رسانه‌ها گفت: «این یک بخش مهم از برنامه ما برای اعمال بیشترین فشار اقتصادی علیه رژیم ایران است و این اقدامات تا زمان متوقف شدن رفتارهای مجرمانه و شرورانه ایران ادامه خواهد یافت.»

نیروی بسیج چند ماه پس از سرنگونی شاه ایران در سال 1979، به دستور آیت‌الله روح‌الله خمینی، رهبر پیشین ایران تاسیس شد و زیر نظر سپاه پاسداران فعالیت می‌کند.

نیروی بسیج که به مانند سپاه پاسداران زیر نظر مستقیم آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، فعالیت می‌کند، حدود 5 میلیون عضو عادی دارد و بارها در سرکوب جنبش مدنی و حرکات اعتراضی در ایران نقش داشته است.