.
.
.

روحانی آمریکا را به تلاش برای سرنگونی رژیم در ایران متهم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، روز یکشنبه 14 اکتبر 2018 طی سخنانی که به مناسبت آغاز سال تحصیلی در دانشگاه تهران ایراد کرد، ایالات متحده را به تلاش برای سرنگونی رژیم جمهوری اسلامی ایران متهم کرد.

روحانی با اشاره به مسائل روز در ایران مانند گرانی و غیره برخی از مشکلات را ناشی از فشارهای دولت آمریکا علیه ایران دانست. رئیس جمهوری ایران از مردم این کشور خواست تا نسبت به آینده خوشبین و امیدوار باشند.

روحانی در باره دولت کنونی آمریکا گفت:« این تیمی که در آمریکا وجود دارد بدترین تیمی است که در برابر ایران قرار دارد. جنگ در برابر نظام را در سر دارند و مشروعیت‌زدایی هدف آخر آنها است. برای کارآمدی با ما می‌جنگند و برای مشرعیت‌زدایی هم وارد عمل می‌شوند. برای همین است که جنگ روانی راه انداخته‌اند. ما با وحدت می‌توانیم این توطئه را هم شکست دهیم. شاید بگویند که نمی‌شود آمریکا را شکست دهیم. باید دید آمریکا در این چند ماه در برابر جمهوری اسلامی شکست خورده یا پیروز شده است. به جز چند کشور محدود، دیگرانی نیستند که بگویند که آمریکا کار خوبی کرده است که از برجام خارج شده است. بگذارید صریح‌تر صحبت کنم، آمریکا کار خلاف قانون انجام داده است. شورای امنیت سازمان ملل که آقای ترامپ به ریاست خودش برگزار کرد، چه پاسخی گرفت؟ همه 14 عضو دیگر در سازمان ملل از برجام تعریف کردند و او نتوانست به نتیجه‌ای برسد. آقایی که به ظاهر میزبان جمع بود و به دیگران ویزا می‌داد که در آنجا حاضر شوند و ریاست دوره‌ای شورا را هم بر عهده داشت، دست خالی از آنجا بیرون آمد. چه چیزی ما را پیروز کرد؟».

روحانی افزود:«این حقانیت ما بود که ما را پیروز کرد. وقتی آمریکا از برجام خارج شد، توقعشان این بود که ما هم خارج شویم اگر ما خارج می‌شدیم چه اتفاقی می‌افتاد پرونده به شورای امنیت برمی‌گشت و تحریم‌های بین‌المللی هم مجددا اجرا می‌شد. همه دنیا پشت سر آمریکا می‌ایستاد و ما تنها می‌ماندیم اما نظام جمهوری اسلامی تدبیر به خرج داد عجله نکرد و بدون دستپاچگی گفت ما مهلتی چندهفته‌ای می‌دهیم تا ببینیم دیگران چه می‌کنند مهلتی که همچنان نیز ادامه دارد».

روحانی افزود:«ما هر زمان بخواهیم می‌توانیم از برجام خارج شویم مشکلی برای خروج وجود ندارد، اما خارج شدن مانند خراب کردن است این برجام نیست که مهم است، این منفعت ملی ماست که اهمیت دارد. قطعا ایران پیروز این ماجرا است و آمریکا شکست خورده آن است».

روحانی اظهار داشت :«آمریکا از لحاظ حقوقی و سیاسی شکست خورده است، از لحاظ حقوقی به چه معناست؟ ما همیشه افتخار می‌کردیم که در دوران دکتر مصدق انگلیس از ما شکایت کرد. تیم دکتر مصدق به دادگاه رفت تا بگوید آن دادگاه صلاحیت رسیدگی به این شکایت را ندارد. دادگاه در نهایت به نفع ایران رای داد، رای البته توصیه‌هایی نیز کرد که آن توصیه‌ها به ضرر ما بود. اما امروز چه؟ ما شکایت کردیم و هم در صلاحیت پیروز شدیم و هم در اجرای موقت. یعنی دو موفقیت بزرگ در دادگاه لاهه به دست آوردیم. این موفقیت را چه کسانی به دست آوردند؟ دیپلمات‌های ما و حقوقدانان جوان ما. ما در دادگاهی در رم هم برای اموال‌مان پیروزی دیگری به دست آوریم حال ما موفقیم یا آ‌مریکا؟ ».

به گزارش فرارو، حسن روحانی با اعتراف به وجود مشکلات اقتصادی در ایران گفت:«قطعا ما در عین حال مشکلاتی هم داریم مشکل ما این است که آمریکا برخلاف توافق بین‌المللی از یک توافق همه‌جانبه خارج شد. در این میان حکم از آن کیست؟ حکم سازمان ملل است و شورای امنیت و افکار عمومی که ما در نزد همه‌شان پیروزیم. حال آمریکا چه می‌کند و سرنوشت کشورهای اروپایی چه می‌شود؟ کشورهای اروپایی اگر با ما قطع رابطه کنند توسط دادگاه‌هایشان جریمه می‌شوند و اگر به رابطه‌شان ادامه دهند، توسط آمریکا، تاکنون چنین چیزی پیش نیامده بوده است. در سفر اخیر من به نیویورک نخست وزیر یکی از کشورهای مهم اروپایی به من گفت اگر پنج سال پیش به من می‌گفتند در دعوای میان ایران و آمریکا، اروپا پشت سر ایران خواهد ایستاد می‌گفتم این از محالات است اما اکنون طوری شده است که در دعوای اخیر اروپا پشت سر ما ایستاده است».