.
.
.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس ایران: قیمت کالا‌های اساسی 30 تا 50 درصد افزایش داشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای ایران گفت: متوسط قیمت کالاهای اساسی به رغم اختصاص ارز 4 هزار و 200 تومانی، در مقایسه با پارسال از 30 تا 50 درصد افزایش یافته است که نباید این گونه باشد.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، یکشنبه 14 اکتبر محمدرضا پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای ایران در بخش خبری 21 شبکه یک سیما گفت: گزارش رئیس سازمان برنامه و بودجه حاکی از آن است که بخش زیادی کالاهای اساسی برای بازه زمانی یکساله خریداری شده است.

وی با اشاره به اینکه در زمینه قیمت کالاها، مشکلات و نگرانی هایی وجود دارد، افزود: حوزه نظارتی وزارت صنعت، معدن و تجارت باید نظارت جدی داشته باشد.

پورابراهیمی اعلام کرد: در جلسه با دولت، بحث شد تا یارانه ارزی که به عنوان مابه التفاوت نرخ ترجیحی و بازار ثانویه اختصاص داده می شود به صورت یارانه در اختیار مردم قرار گیرد. اکنون چند میلیون نفر اتباع خارجی از یارانه متعلق به مردم ایران استفاده می‌کنند و همچنین حدود 4 تا 5 میلیون گردشگر خارجی هم از این ظرفیت استفاده می‌کنند.

وی با اشاره به قاچاق کالای اساسی در دو ماه اخیر بیان کرد: این موضوع مشکل ساز شده است، بنابراین اگر یارانه ارزی به خود مردم به صورت مستقیم داده شود، برخی از این مشکلات حل می شود.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای ایران توضیح داد: این موضوع در حال بررسی است و قرار است کمیته تخصصی درباره آن کار کند و جمع بندی آن در صحن مجلس مطرح شود و در صورت نیاز، در این زمینه قانون تصویب شود.

وی اظهار کرد: در جلسه امروز درباره سبد حمایتی ویژه هم بحث شد و بر اساس اظهارنظر دولت، این سبد حدود 50 درصد جمعیت کشور را پوشش می دهد.

پورابراهیمی در پایان خاطرنشان کرد: منابع این سبدها از محل تغییر قیمت خوراک پتروشیمی ها و پالایشگاهی ها تامین می شود که حدود 12 هزار و 500 میلیارد تومان است.