.
.
.

پلیس فتای ایران: فعالیت دوباره دستگاه‌ها و نهادها در تلگرام ممنوع است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

رئیس پلیس فتای ایران گفته است، هیچ دستگاه و نهاد دولتی یا مجموعه‌ای که از بودجه بیت‌المال استفاده می‌کند، اجازه فعالیت در تلگرام را ندارد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، شنبه 13 اکتبر سردار کمال هادیانفر گفت:« بر اساس ابلاغ دولت، هیچ دستگاه و نهاد دولتی یا مجموعه‌ای که از بودجه بیت‌المال استفاده می‌کند، اجازه فعالیت در تلگرام را ندارد».

وی افزود: «این ممنوعیت به خصوص برای دستگاه‌ها، سازمان‌ها و نهادهایی که اسناد طبقه‌بندی شده دارند دارای اهمیت خاصی است و هیچ دستگاهی حق فعالیت در پیام رسان تلگرام را ندارد».

هادیانفر در خصوص فعالیت پیام‌رسان‌های داخلی نیز تاکید کرد: «در مدتی که از فعالیت پیام‌رسان‌های داخلی می‌گذرد، وضعیت پیام‌رسان‌های «سروش» و «گپ» بهتر از سایر پیام‌رسان‌های داخلی است و گرچه حمایت‌های انجام شده از همه پیام‌رسان‌های داخلی مشابه بوده ولی استقبال مردم از این دو پیام‌رسان بیش از دیگر پیام‌رسان‌های داخلی است».

به گفته وی با توجه به کنترل‌های انجام شده در این پیام‌رسان‌ها، میزان وقوع جرائم در آن‌ها پایین بوده ولی در صورت وقوع هرگونه جرم و ارائه گزارش و شکایت، پلیس‌های فتا در استان‌های سراسر کشور این گزارش‌ها و شکایت‌ها را با دستور مقام قضایی پیگیری خواهند کرد.

گفتنی است از اواخر ماه آوریل 2018 بود که رئیس مرکز مدیریت راهبردی افتای ریاست جمهوری در بخشنامه ای به کلیه دستگاه های اجرایی، استفاده از پیام رسان های خارجی در تمامی نهادها و موسسات دولتی و عمومی غیردولتی را ممنوع اعلام کرد.

گرچه پیام‌رسان‌های داخلی مدت‌ها قبل از این بخشنامه، فعالیت‌شان را آغاز کرده بودند ولی پس از این بخشنامه، با فیلتر شدن پیام رسان تلگرام با دستور دادستانی تهران، فعالیت این پیام‌رسان‌ها جدی‌تر شد و 7 پیام رسان بله،‌ ایتا، بیسفون، سروش، ویسپی، گپ و آی گپ جایگزین تلگرام برای کاربران شبکه‌های اجتماعی داخل کشور شدند.

وکلا و صاحب نظران در ایران معتقدند فیلتر تلگرام خلاف قانون اساسی و قوانین موضوعه کشور است. طبق قانون اساسی ایران، دسترسی آزاد به اطلاعات حق مردم است. این حق در منشور حقوق شهروندی هم عنوان شده است.

بسیاری از حقوقدانان و سایر افراد فعال در این حوزه این کار را خلاف قوانین دانسته اند. یک وکیل هم علیه این فیلترینگ به دادستانی شکایت کرد.