.
.
.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس ایران: سفره‌های مردم روز به روز خالی‌تر می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

یک عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای ایران گفت: قشر پایین جامعه امروز توانایی خرید ۳۵۰ قلم کالا را ندارد و سفره‌اش روز به روز خالی‌تر می‌شود. چرا قیمت یک کیلو گوجه فرنگی باید سرسام آور باشد؟ قطعا با ماهی صد هزار تومان مشکل مردم حل نمی‌شود.

به گزارش خبرگزاری ایلنا، شنبه 13 اکتبر، ناصر موسوی لارگانی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای ایران درباره شرایط کنونی کشور و افزایش روز افزون قیمت‌ها گفت: معتقدم به دلیل عدم نظارت کافی، بعضی از این مشکلات برای مردم ایجاد شده است که نه ربطی به تحریم دارد و نه به ارز، بلکه به دلیل عدم برخورد با متخلفین، سودجویان،دلالان و واسطه‌هاست که هر کسی به هر طریقی که دوست دارد کالا را به مردم می‌فروشد.

وی تاکید کرد: باید برای جلب رضایت و اعتماد مردم این نظارت‌ها جدی شود. مجلس شورای اسلامی باید در این موقعیت از یک‌سری کارهای روزمره فاصله بگیرد؛ به طور مثال بعضی از لوایح و طرح‌هایی که شاید اولویت مردم نباشد کنار بگذارد و یک برنامه ریزی جدی برای رفع مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم انجام دهد.

لارگانی خاطر نشان کرد: لازم است دولت و مجلس در کنار یکدیگر برای رفع مشکلات مردم چاره‌ای بیاندیشند.

وی درباره جایگزینی بسته‌های حمایتی به جای یارانه‌ها، بیان کرد: مجلس یک طرح دو فوریتی را پس از ساعت‌ها کار کارشناسی برای رفع مشکلات مردم ارائه داد، اما متاسفانه نماینده دولت اعلام کرد ما خودمان یک بسته حمایتی داریم که می‌تواند مشکلات را حل کند.

نماینده مردم فلاورجان ادامه داد: صحبت‌هایی که نمایندگان دولت می‌کنند گره‌گشای مشکلات مردم نیست؛ هر چند ماه یک بار صد هزار تومان کارت‌هایی را برای خرید کالا شارژ کنیم جواب نمی‌دهد!

وی با اشاره به کاهش ارزش پول ملی در ایران اظهار کرد: فقط سال گذشته تاکنون ارزش پولی ما به یک چهارم خودش رسیده است، حقوق بگیران قدرت خریدشان کاهش پیدا کرده است؛ هر چندماه یک بار شارژ صدهراز تومانی جواب این تورم افسار گسیخته را نمی‌دهد.

لارگانی افزود: در کنار حقوق بگیران افرادی هستند که هیچ حقوق و مزایایی ندارند، مثلا در شرکت‌های خصوصی با ماهی پانصد هراز تومان کار می‌کنند آن‌ها چه باید کنند؟ چگونه می‌توانند با این تورم زندگی کنند؟ وی بر لزوم افزایش حقوق کارمندان تاکید کرد و گفت: طبق قانون حقوق کارمندان و حقوق بگیران باید بر اساس نرخ تورم افزایش پیدا کند. قرار بود در سال ۹۷ به کسانی که زیر ۲ میلیون حقوق دریافت می‌کنند ۲۰ درصد اضافه شود ولی دولت در نهایت ۱۲ درصد اضافه کرد در حالی که تورم خیلی بالاتر از این است.

لارگانی ادامه داد: درست است که آمار همانی است که مرکز آمار اعلام می‌کند، اما آن‌چه اعلام می‌کنند جای تعجب دارد، قشر پائین جامعه امروز توانایی خرید ۳۵۰قلم کالا ندارد و سفره‌شان روز به روز خالی‌تر می‌شود. چرا قیمت یک کیلو گوجه فرنگی باید سرسام آور باشد؟ قطعا با ماهی صد هزار تومان مشکل مردم حل نمی‌شود.

از زمان خروج آمریکا از برجام در ماه می 2018 نرخ ارز در ایران جهش بالایی پیدا کرد و به دنبال آن قیمت کالاها در این کشور نیز افزایش چشمگیری داشت.