.
.
.

عضو هیات رئیسه مجلس ایران شرکت‌های هواپیمایی کشورش را به خیانت و فرصت‌طلبی متهم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

عضو هیات رئیسه مجلس گفت: «در مرز عراق پویش مردمی به راه افتاده تا اتوبوس و وسایل حمل و نقل مجانی در اختیار مردم قرار دهند، شیعیان عراق به دنبال «نذر حمل و نقل» هستند در حالی که در ایران با اینکه مسیر تهران به نجف نزدیکتر از تهران به مشهد است، شرکت‌های هواپیمایی با خیانت و فرصت‌طلبی قیمت بلیت را به شدت افزایش داده‌اند».

به گزارش خبرگزاری مهر، شنبه 13 اکتبر سیدامیرحسین قاضی‌زاده هاشمی عضو هیات رئیسه مجلس با بیان اینکه وزارت امور خارجه در ماجرای صدور ویزا کم‌کاری کرد، گفت: وزارت خارجه باید فشار می آورد که فقط ۱۰ روز اربعین از زائران امام حسین، پول ویزا گرفته نشود. در سال های گذشته نیز چنین اتفاقی افتاد و مردم با کارت ملی در ایام اربعین به کشور عراق سفر کردند.

وی با تاکید بر لزوم تسهیل سفر زائران اربعین اظهار کرد: بزرگترین مشکل ما در خصوص سفر اربعین مربوط به داخل ایران است و ارتباطی به روابط ما با عراق ندارد در مقابل، در ایران شرکت های هواپیمایی به شدت قیمت پروازهای نجف را افزایش داده اند. به عنوان مثال در حال حاضر قیمت تور کیش که شامل هواپیمای رفت و برگشت و هتل است 500 هزار تومان است یا تور استانبول دو میلیون و 400 هزار تومان، تور گرجستان یک میلیون و 900 هزار تومان است.

قاضی‌زاده هاشمی افزود: این تورها شامل هتل، رفت و آمد، هواپیمای رفت و برگشت است اما در سفر اربعین، بلیت هواپیما از تهران به نجف که مسیری به مراتب کوتاه‌تر از گرجستان، استانبول و کیش است دو میلیون و 200 هزار تومان تعیین شده است. مسیر تهران به نجف نزدیکتر از تهران به مشهد است اما شرکت های هواپیمایی با خیانت و فرصت‌طلبی قیمت بلیت را به شدت افزایش داده اند.

وی با اشاره به سواستفاده از مراسم اربعین بیان کرد: شرکت های هواپیمایی تلاش دارند که از فرصتی که زائران امام حسین، قصد زیارت دارند جیب هایشان را پر پول کنند. در مورد برخی شرکت های اتوبوسرانی و قطار نیز این امر صدق می کند.

عضو هیات رئیسه مجلس ادامه داد: کمیسیون عمران در حال برگزاری جلساتی با شرکت های حمل و نقل اتوبوسرانی، راه آهن و هواپیمایی است تا علل افزایش نرخ ها در ایام اربعین را بررسی کند.

نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی افزود: مشکل اصلی هزینه ایاب و ذهاب از ایران است؛ در عراق با پویش های مردمی این هزینه ها به شدت کاهش خواهد یافت.

هر سال در مراسم اربعین حسینی، مسلمانان شیعه ایران به سمت شهر کربلا، در جنوب بغداد، به منظور جمع شدن در چهلمین روز پس از سالگرد کشته شدن حسین بن علی، سومین امام شیعیان در واقعهٔ عاشورا حرکت می کنند.