.
.
.

کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس ایران: معیشت معلمان و کیفیت آموزش‌وپرورش برای دولت مهم نیست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای ایران اعلام کرد، در حوزه معیشت معلمان و ارتقای آموزش‌وپرورش سال‌هاست که شعار داده می‌شود اما واقعیت این است که نه تنها در این دولت بلکه در هیچ یک از دولت‌ها آموزش‌وپرورش مهم نبوده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، جمعه 12 اکتبر حمایت میرزاده سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: «افزایش هزینه‌ها باعث فشار به مردم و بالتبع فرهنگیان شده و سبد معیشت آنها را خالی‌تر از قبل کرده است و فاصله زیادی بین درآمدها و هزینه‌های ایجاد کرده است چون جزو حداقل حقوق بگیران هستند».

وی افزود: «امیدواریم دولت بتواند حداقل در بودجه سال 2019 بخشی از این ماجرا را ببیند و اگر درلایحه پیشنهادی دولت به مجلس به این موضوع توجه نشود هیچ راه دیگری برای ارتقای آموزش و پرورش و معیشت معلمان وجود ندارد».

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس ایران با تاکید بر اینکه امسال پرداخت مطالبات بازنشستگان بهتر از گذشته بود، عنوان کرد: «دولت در گام نخست باید نسبت به صفر کردن مطالبات فرهنگیان اقدام کند و در گام دوم اگر معلم مانند همه کارمندان دولت کارمند است هر مزایایی که کارمندان دیگر از آن بهره می‌برند برای معلمان هم باید لحاظ شود».

وی با اشاره به لزوم ارتقا کیفیت آموزش و پرورش تصریح کرد: «اگر آموزش‌وپرورش مهم است باید سیاست‌هایی را به کار گرفت که کیفیت آموزش‌ها را بالا ببرد تا بتوان به اهداف تحول بنیادین رسید و خروجی چنین آموزش‌وپرورشی باعث ارتقا و توسعه کشور خواهد شد که این مقوله نیازمند تامین اعتبار و توجه ویژه است. با بودجه فعلی که از همان ابتدا مشخص است با کسری مواجه می‌شود و حتی در پایان سال برای پرداخت حقوق فرهنگیان مشکل دارند نمی توان به تحول رسید».

میرزاده براین باور است که دولت تنگناها و مشکلاتی به لحاظ اقتصادی دارد اما اگر آموزش‌وپرورش برایش مهم باشد و بخواهد می‌تواند این بخش را هم در اولویت قرار دهد.

مطالعه آمار‌ و ارقام نشان می‌دهد که آموزش‌‌و‌پرورش ایران برای سال 2018 از کسری بودجه شديد رنج می‌برد. بخشی از کسری بودجه سال 2018 به خاطر معوقات سال 2017 و بخش ديگر بابت پاداش پايان خدمت بازنشستگان است که به دليل انتقال کسری‌های بودجه سال‌های گذشته به سال‌ جاری، باعث شده است تا آموزش‌ و‌ پرورش برای سال 2018، با کسری بودجه حدود 7 هزار ميليارد تومانی روبه رو شود. بدون ترديد کسری بودجه هرساله، بر کيفيت نظام آموزشی تاثيری منفی گذاشته و باعث کاهش راندمان آموزشی خواهد شد. در حال حاضر در ایران 13 ميليون دانش‌آموز مشغول به تحصیل هستند.