دیدبان حقوق بشر: فعالان محیط زیست بازداشتی در ایران با اتهام افساد فی الارض مواجه شده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

دیدبان حقوق بشر روز پنج‌شنبه 11 اکتبر 2018 با انتشار بیانیه‌ای ضمن تاکید بر ضرورت آزادی فوری 8 فعال محیط زیست بازداشت شده در ایران، گفت که تعدادی از آنها با اتهام «افساد فی الارض» مواجه شده‌اند.

در بیانیه‌ای که سازمان دیدبان حقوق بشر درباره 8 فعال محیط زیست بازداشت‌شده از سوی سازمان اطلاعات سپاه منتشر کرد، آمده که این افراد بدون اتهام واضحی در بازداشت به سر می‌برند و باید فورا آزاد شده با اتهامات کیفری مشخصی به آنها وارد آید و برای این اتهامات دلایل و شواهد کافی ارائه شود.

این نهاد بین‌المللی به نقل از منبعی که نخواست نامش فاش شود، اعلام کرد که این افراد با اتهام افساد فی الارض مواجه شده‌اند؛ اتهامی که در ایران مجازات اعدام دارد.

هومن جوکار، سپیده کاشانی، نیلوفر بیانی، امیرحسین خالقی، سام رجبی، طاهر قدیریان، مراد طاهباز و کاووس سیدامامی، اعضای یک گروه محیط زیستی به نام «موسسه حیات وحش پارسیان»، در ماه ژانویه 2018 از سوی سازمان اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت شدند. این افراد متهم هستند که در پوشش فعالیت محیط زیست در حال جاسوس و انتقال اطلاعات سری ایران بوده‌اند.

کاووس سید امامی در 8 فوریه 2018 در زندان اوین جان داد. مقامات رسمی ایران، دلیل مرگ کاووس سیدامامی را خودکشی اعلام کردند.

خبرگزاری فرانسه گزارش کرد سارا لی ویتسون، مدیر بخش خاورمیانه دیده‌بان حقوق بشر، نیز گفته که قوه قضائیه ایران «دوباره در حال نمایش نقش کلیدی‌اش در دستگاه سرکوب حکومتی، در عوض دفاع از عدالت است.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم