فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • رئیس اتاق بازرگانی کربلا: به دلیل کیفیت بد، کالای ترک جایگزین ایرانی می‌شود

  منبع: دبی-العربیه.نت

  نبیل الانباری رئیس اتاق بازرگانی کربلا می‌گوید که «کیفیت کالاهای ایرانی هر سال کاهش پیدا می‌کند حتی در ماه‌های اخیر که واردات عراق از ایران به سبب کاهش ارزش تومان بیشتر شده اما متاسفانه تولید کنندگان ایرانی هیچ تمایلی برای بالا بردن کیفیت کالای خود نشان نمی‌دهند و حداقل استانداردها را رعایت نمی‌کنند» او پیش‌بینی کرد که طی چهار سال آینده کالاهای ساخت ترکیه جایگزین کالاهای ایران شود.

  نبیل الانباری در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا در خصوص آخرین وضعیت تجاری ایر ان و عراق و گفت: «این استان همواره به سبب وجود اماکن مقدس دارای بیشترین ارتباط با ایرانی‌ها بوده و به تبع آن بیشترین مراودات اعم از توریستی و تجاری را داشته است. این نزدیکی باعث شده که با توجه به نزدیکی ایام اربعین و پیاده روی سالانه اتاق بازرگانی کربلا نیز در راستای انجام وظایف اجتماعی خود تسهیلاتی در حوزه حمل و نقل برای زائران ایرانی انجام دهد از جمله اینکه تعدادی اتوبوس و ون برای جابجایی از ضرباطیه به کربلا تدارک دیده است».

  رئیس اتاق بازرگانی کربلا اظهار داشت: «بیشتر محصولات ایرانی با استانداردهای بین‌المللی و استانداردهای عراق هماهنگ نیستند و گمرک اجازه ترخیص آنها را نمی‌دهد همین امر باعث شده که تاجران عراقی بابت خواب کالا در مرز متحمل هزینه هنگفتی شوند و برای دفعات بعد ترجیح می‌دهند که کالای مورد نیاز را از ترکیه وارد کنند».

  الانباری تصریح کرد: «کیفیت کالاهای ایرانی هر سال کاهش پیدا می‌کند حتی در ماه‌های اخیر که واردات عراق از ایران به سبب کاهش ارزش تومان بیشتر شده اما متاسفانه تولید کنندگان ایرانی هیچ تمایلی برای بالا بردن کیفیت کالای خود نشان نمی‌دهند و حداقل استانداردها را رعایت نمی‌کنند».

  وی افزود: «اگر وضعیت به همین منوال ادامه پیدا کند ظرف 4 سال آینده دیگر کالای ایرانی در بازار عراق نخواهد بود و کالای ترک جایگزین آنها خواهد شد».

  رئیس اتاق بازرگانی کربلا گفت: «ذائقه مصرف کننده عراقی در حال تغییر است و اگر به دنبال کالای با دوام باشد به دنبال تولیدات ترکیه می‌رود متاسفانه این رویه در حال گسترش است و اگر تولیدکنندگان ایرانی بحث استانداردهای بین‌المللی و کیفیت کالا را در نظر نگیرند دیگر اشتراکات اجتماعی نمی‌تواند به کمک تولیدات ایرانی بیاید».

  پیشتر خبرگزاری «تسنیم» در سپتامبر گذشته به نقل از «پایگاه خبری العربی» گزارش داد که بازارهای عراق به‌ویژه در ایام ماه رمضان پر از کالاها و محصولات صادراتی ایران شده است. به‌گفته بازرگانان عراقی، وجود تسهیلات مناسب در مرزها و پایین بودن قیمت کالاهای ایرانی علت وفور کالاهای ایرانی در بازارهای عراق بوده است.

  مقامات ایرانی می‌گویند عراق به سومین مقصد صادراتی ایران تبدیل شده است.

  یک بازرگان عراقی در بازار معروف شرق بغداد در این باره گفت: «طی سال‌های اخیر شاهد افزایش فزاینده حضور کالاهای ایرانی در عراق بوده‌ایم و تسهیلات فراهم‌شده توسط مقامات عراقی ما را به واردات مواد غذایی از ایران ترغیب کرده است».

  در گزارش «پایگاه خبری العربی» اما به نقل از صاحب یک سوپرمارکت در محله حی الصالحیه در وسط بغداد آمده است: «کیفیت کالاهای ایرانی در مقایسه با کالاهای ترکیه و اردن و مصر پایین‌تر است اما به‌دلیل ارزان بودنشان مجبوریم آن‌ها را در سوپرمارکت خود عرضه کنیم».

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران