.
.
.

دخترک کُرد همزمان با روز جهانی کودک با ریزش دیوار مدرسه جان باخت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

همزمان با روز جهانی کودک، روز گذشته « دنیا ویسی»، دانش آموز پایه اول دبستان روستایی در سنندج بر اثر ریزش دیوار مدرسه جان باخت. فعالان صنفی معلمان معتقدند تا زمانی که محرومیت‌زدایی از فضاهای آموزشی جدی گرفته نشود، باید شاهد تکرار چنین فجایعی بود.

به گزارش خبرگزاری ایلنا، سه‌شنبه 9 اکتبر، دخترک هفت ساله دانش آموز پایه اول مدرسه روستای «گرماش» سنندج مرکز استان کردستان که فقط چند روز است که به مدرسه رفته در اثر فرسودگی و رعایت نشدن شرایط ایمن در محل تحصیلش، با ریزش دیوار حیاط مدرسه دقایقی بعد بر اثر شدتِ جراحات وارد شده جان باخت.

وزیر آموزش و پرورش ایران، چند ماه پیش کفِ کلاس بی‌میز و نیمکتِ مدرسه روستایی محروم در سیستان و بلوچستان نشست، با دانش‌آموزانش سلفی گرفت و توئیت کرد که «شرمنده است».

برخورداری از آموزش کیفی و رایگان و رفع تبعیض‌های آموزشی همواره یکی از اصلی‌ترین مطالبات صنفی معلمان ایرانی بوده‌ است. یکی از اصلی‌ترین مولفه‌های آموزش کیفی نیز «مدارس استاندارد و ایمن» است.

گزارش می‌شود که فضاهای آموزشی در ایران به ویژه در مناطق محروم این کشور همچنان ناایمن و غیراستاندارد است؛ علی‌رغم تلاش‌های دولت، بهسازی و ایمن‌سازی مدارس هنوز به نتیجه نرسیده‌ است.

سازمان جهانی یونسکو برخورداری از فضاهای آموزشی ایمن و استاندارد را یکی از اولین و بدیهی‌ترین حقوق دانش‌آموزان در کشورهای مختلف می‌داند.

چندی پیش نیز یک معلم اهل خاش در ایران به دلیل نجات جان سه دانش‌آموز هنگام آوار شدن مدرسه، جان خود را از دست داد. «حمیدرضا کنگوزهی» به دلیل نبود امکانات درمانی قبل از رسیدن به درمانگاه در ماشین همکارش جان باخت در حالی که دو فرزند از وی باقی مانده است. وی هر روز کیلومتر‌ها دور‌تر از خانه به روستایی لب مرز می‌رفت تا آنجا تدریس کند. حقوق وی بنا به گفته خانواده‌اش ۷ ماه پرداخت نشده بود.