.
.
.

آبیاری اراضی کشاورزی تهران با فاضلاب و پساب کارخانه‌ها

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مدیرعامل آب و فاضلاب استان تهران از آبیاری اراضی کشاورزی جنوب تهران با 400 میلیون متر مکعب آب آلوده خبر داد. در این آب، فاضلاب خانگی، زباله شهرداری، پساب کارخانه‌ها و ملغمه‌ای از همه آلودگی‌ها وجود دارد.

به گزارش خبرگزاری ایلنا، سه‌شنبه 9 اکتبر محمدرضا بختیاری مدیرعامل آب و فاضلاب استان تهران درباره آلایندگی اراضی کشاورزی جنوب تهران به وسیله پساب پالایشگاه تهران گفت: «اینکه پالایشگاه باعث برخی آلودگی‌ها شده شکی نیست؛ زیرا خیلی از چاه‌های اطراف را دچار مشکل کرده است، در سال‌های اخیر چاه‌ها مسدود شده و برداشتی از آنها اتفاق نمی‌افتد، کشاورزان هم از این مسئله ناراحت هستند و اکنون از پساب استفاده می‌کنند، خود پالایشگاه هم قراردادی با آبفا بسته و یک خط لوله هم اجرا می‌کند که 700 لیتر بر ثانیه آب را از پساب شهر تهران تامین کند».

وی اما با بیان اینکه مشکل جنوب تهران پالایشگاه نیست، افزود: «اراضی جنوب تهران بحث متفاوتی دارد به نسبت میزان آب‌های آلوده که وارد آن می‌شود تاثیر پالایشگاه تقریبا صفر است که اکنون نیز مهار شده است، مشکل اراضی جنوب روان آب‌هایی است که وارد آن می‌شود».

آبیاری کشاورزی جنوب تهران با 400 میلیون متر مکعب آب آلوده مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران توضیح داد: «7 رودخانه دارآباد، درکه، دربند، سرخه حصار، کن، وردآورد در شمال تهران داریم که وقتی از بالا برف ذوب می‌شود وارد شهر تهران می‌شود، داخل شهر انواع آلودگی‌ها به آنها اضافه می‌شود، شهرداری اینها را در دو رودخانه مجزای سرخه حصار و فیروز آباد تجمیع کرده که با 400 میلیون متر مکعب آب به جنوب تهران می‌روند، متاسفانه اراضی کشاورزی هم از آن استفاده می‌کنند».

امکان رفع آلودگی در مبداء وجود ندارد

وی تاکید کرد: «امکان اینکه آلودگی این آب را از منشاء رفع کرد، وجود ندارد. زیرا به حدی مراکز آلوده کننده زیاد است که امکان کنترل نیست، در این آب فاضلاب خانگی، زباله شهرداری، فاضلاب کارخانه‌ها و ملغمه‌ای از همه آلودگی‌ها وجود دارد».

آبیاری مزارع و زمین‌های کشاورزی با فاضلاب شهری و تصفیه نشده یکی از نگرانی‌هایی است که سالها است در ایران مورد توجه کارشناسان محیط‌ زیست و کشاورزی و برخی مسئولان قرار گرفته است.

در سال 89، هشت هزار هکتار زمین در ایران با فاضلاب آبیاری می‌شد که به دنبال برخورد با چنین تخلفاتی، اکنون به حدود 2 هزار هکتار رسیده است، در حال حاضر بیشترین سطح زیر کشت که با فاضلاب آبیاری می‌شود در تهران است.

براساس مقاله منتشر شده در ژورنال تحقیقات محیطی، حدود 80 درصد محصولاتی که با آب آلوده آبیاری می‌شود در مساحت 29 میلیون هکتار در کشورهایی نظیر ایران، چین، هند، پاکستان و مکزیک تولید می‌شوند.

براساس اعلام سازمان ملل متحد، در آسیا و آفریقا حدود 3.4 میلیون نفر به واسطه بیماری‌هایی که از آبهای آلوده ایجاد می‌شوند، از بین می‌روند.