.
.
.

50درصد مراکز آموزش عالی در ایران زیر خط استاندارد هستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

معاون آموزشی وزارت علوم ایران از زیر خط استاندارد بودن 50 درصد از مراکز آموزش عالی دولتی در ایران خبر داد که قراراست در قالب ادغام، تجمیع و تغییر ماموریت ساماندهی شوند.

به گزارش خبرگزاری نیمه رسمی مهر، دوشنبه 8 اکتبر، مجتبی شریعتی نیاسر درباره اینکه چه تعداد از موسسات آموزش عالی نیازمند ادغام با دانشگاه‌های دیگر هستند گفت: «این موضوع در حال بررسی بوده و بعد از جمع‌بندی نهایی اعلام می‌شود».

وی ادامه داد: «ولی در مجموع می‌توان گفت، حدود 50درصد مراکز آموزش عالی دولتی زیر خط استاندارد قرار داشته و نیازمند کمک هستند».

معاون آموزشی وزارت علوم ایران بیان کرد: «ساماندهی آموزش عالی مختص این مراکز است تا بتوانند رشد کنند و شیوه رشد آنها متفاوت است که شامل ادغام، تجمیع و حتی تغییر ماموریت می‌شود».

شریعتی نیاسر، «ساماندهی» را یکی از برنامه‌های ویژه وزارت علوم ایران در سطح این کشور عنوان کرد و افزود: «ساماندهی در سه وجه، ساماندهی موسسات غیردولتی در قالب ادغام، تجمیع و تغییر مأموریت، ساماندهی رشته‌ها در سه گروه کم متقاضی، پر متقاضی و همتراز با تأکید بر اولویت دانشگاه‌های دولتی و ساماندهی محتوایی در زمینه‌های مختلف و از جمله بازنگری در دادن مجوزه دوره‌های تحصیلات تکمیلی و افزودن شاخص‌های جدید در این زمینه انجام خواهد گرفت».

مسئولان وزارت علوم ایران پیش از این گفته بودند که طی هشت سال (84-92) حدود 300 موسسه آموزش عالی تاسیس شد و با افزایش مراکز آموزشی کیفیت کاهش یافت.

چندی پیش خبری از سوی مدیرکل شورای گسترش آموزش عالی وزارت علوم ایران مطرح شد مبنی بر اینکه بیش از 50 موسسه آموزش عالی به دلیل مشکلات، درخواست تعطیلی خود را به این وزارتخانه ابلاغ کرده‌اند.

همچنین ابوالقاسم دولتی، مدیرکل شورای گسترش آموزش عالی وزارت علوم ایران هم چندی پیش به برنامه‌های وزارت علوم برای تجمیع واحد‌های دانشگاهی غیرکاربردی اشاره کرده و گفته بود که حداقل بیش از 300 واحد علمی کاربردی مربوط به دستگاه‌های اجرایی در حال تعطیل شدن هستند.