.
.
.

روزنامه نزدیک به خامنه‌ای نمایندگانی که به CFT رای دادند را «خائن» توصیف کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

روزنامه کیهان که مدیر مسئول آن از سوی علی خامنه‌ای رهبر ایران انتخاب می‌شود، نمایندگانی را که به لایحه پیوستن ایران به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسیم (CFT) را دادند را «خائن» توصیف کرد.

روزنامه کیهان در شماره روز دوشنبه 8 اکتبر نوشت: «با وجود خیانت برخی نمایندگان مجلس در رأی به لایحه CFT، تعداد آرای نمایندگان مخالف، رشد چشمگیری را نسبت به تعداد نمایندگان مخالف در روز تصویب برجام نشان می‌دهد».

هنگام بررسی توافق هسته‌ای ایران با جامعه جهانی (برجام) از 250 نماینده حاضر، 161 نماینده رای موافق و 59 نماینده رأی مخالف دادند.

کیهان نوشت: «3 سال بعد با وجود این که بسیاری از همان نمایندگان متعهد و خوشفکر در مجلس دهم حضور ندارند، در رأی‌گیری بر سر لایحه مربوط به الحاق به کنوانسیون CFT، از میان 271 نماینده، 143 نفر رأی موافق و 120 نماینده رأی مخالف دادند. بدین ترتیب فاصله 101 نفری به فاصله 23 نفری کاهش یافته که حاصل روشنگری نیروهای انقلابی متعهد و صاحب‌نظر است».

یکشنبه 7 اکتبر، مجلس ایران لایحه جنجال برانگیز پویستن به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم را تصویب کرد. بسیاری از اصولگرایان مخالف این لایحه بودند و آن را مانعی در برابر کمک‌های ایران به گروه‌هایی همچون حزب‌الله لبنان می‌دانستند.

اما تصویب این لایحه و لوایحی دیگر از جمله «مبارزه با پولشویی» و «مبارزه با جرایم سازمان یافته فرا ملی»، شرط اتحادیه اروپا برای خارج کردن ایران از فهرست سیاه کارگروه اقدام مالی FATF بود. قرار گرفتن کشوری در فهرست سیاه این کارگروه به معنی آن است که سرمایه‌گذاری در این کشور، پر ریسک است. اما با توجه به این‌که ایالات متحده از توافق هسته‌ای با ایران (برجام) خارج شده، اروپا خروج ایران از فهرست سیاه FATF را پیش شرطی برای تلاش برای ادامه تجارت با این کشور عنوان کرده بود.

زاهدی نماینده کرمان اما همچنان به توصیب لایحه CFT در مجلس ایران معترض است و در این باره به رسانه‌های ایرانی گفت: «موادی از این لایحه به صراحت از ما می‌خواهد که در چارچوب آنچه آن‌ها از پولشویی و مبارزه با تروریسم تعریف می‌کنند عمل کنیم و براساس برداشت آن‌ها ایران باید به تروریست‌هایی که مدنظر آن‌هاست به طور مثال برخی جریانات مقاومت در منطقه را تسلیم مجامع بین المللی کند».

زاهدی تصریح کرد: «معنی این حرف این است که ما باید افرادی، چون سردار سلیمانی را کت بسته به آن‌ها تحویل دهیم».