.
.
.

ایران...هورالحویزه در احاطه آتش و دود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

از تیرماه تاکنون مردم شهرستان حویزه و شهرهای اطراف آن درگیر دود غلیظ و بدبو حاصل از آتش سوزی هورالحویزه شده‌اند. این در حالی است که در دو سه روز گذشته، آتش به بخش ایرانی تالاب نیز سرایت کرده است.‌ اما تاکنون مساحت آتش‌سوزی در بخش ایرانی به طور دقیق مشخص نشده است. بر اساس برآورد اولیه بیش از 100 هکتار از بخش ایرانی هورالحویزه طعمه حریق شده است. غلظت دود در شهرستان آبادان در روز یکشنبه 7 اکتبر به 6 برابر حد مجاز رسید تا حدی که حتی در خانه ها و با وجود بسته بودن درها شهروندان از آن در امان نماندند.آخرین بار آمار نشان می‌دهد که این دود 250 نفر را روانه بیمارستان کرد.

در این وضعیت بحرانی یکی از مسئولان استانی خوزستان گفت که برای مهار آتش باید منتظر نزولات آسمانی بود.

کیامرث حاجی زاده، مدیر کل بحران خوزستان درباره این اظهارنظر به روزنامه همدلی گفت: «بیشک باران می‌تواند در عملیات اطفای حریق به کمک ما بیاید اما اینکه بگوییم باید به انتظار باران بنشینیم حرفی است که به نظر من درست نیست».

حاجی زاده افزود: «نمی‌توان در مورد عمدی یا غیرعمدی بودن چنین حادثه‌ای اظهار نظر کرد. تنها راه پیش روی ما برای چیرگی بر آتش اطفای حریق هوایی بود چرا که آن منطقه، هنوز مین‌روبی نشده و این مسئله کار زمینی را برای ما دشوار ساخته است».

وی در ادامه اظهار کرد: «از سه روز پیش با شروع ‌‌‌آتش‌سوزی پیگیری‌‌‌‌ها برای تامین هواپیمای بزرگ آب‌پاش انجام شده و هواپیما آماده پرواز است که برای این منظور به نمایندگی وزارت خارجه و مسئولان امنیتی و مرزی هم مکاتبه شده تا هر چه سریع‌تر مجوز پرواز به بخش عراقی تالاب هورالحویزه از کشور عراق گرفته شود».

حاجی‌زاده، با بیان اینکه ‌‌‌آتش‌سوزی در بخش عراقی تالاب هورالحویزه از سه ماه پیش شروع شده، افزود: «دو سوم تالاب، یعنی نزدیک به ۲۴۰هزار هکتار در خاک عراق است که حقابه این تالاب از رودخانه‌‌‌‌های دجله و فرات تامین نشده و خشکسالی‌‌‌‌های اخیر نیز باعث خشک شدن کامل بخش عراقی تالاب شده که این موضوع ‌‌‌آتش‌سوزی در حدود ۱۸۰ هزار هکتار تالاب را موجب شده است».

وی با بیان اینکه دولت عراق در این زمینه کم‌کاری‌‌‌ می‌کند تصریح کرد:« با توجه به اینکه بخش آتش گرفته تالاب جزئی از خاک عراق است، از لحاظ زمینی امکان ورود به خاک آن وجود ندارد و دولت همسایه مجوز ورود نمی‌دهد، به همین دلیل تنها راه اطفای آن عملیات اطفای هوایی است که پس از پیگیری فراوان مدیریت ارشد استان، ستاد مدیریت بحران استان و در سطح کشور مانند وزارت کشور، وزارت خارجه، سازمان مدیریت بحران کشور، سازمان محیط زیست با تاخیر فراوان مجوز اطفای هوایی در چند نوبت داده شد که پس از آن یک فروند هواپیمای بزرگ الوشن و ۲ فروند بالگرد آب‌پاش طی چندین مرحله با پروازهای مکرر در مراحل مختلف ‌‌‌آتش‌سوزی را مهار کردند».

مدیر کل مدیریت بحران خوزستان، با اشاره به دودی که برخی شهرهای استان را فرا می‌گیرد، خاطرنشان کرد: «علت آمدن دود ناشی از ‌‌‌آتش‌سوزی بخش عراق به اهواز جهت وزش باد غربی به شرقی است».

حاجی‌زاده توضیح داد: «برای مرطوب‌سازی قسمت‌‌‌‌هایی از تالاب که نزدیک دایک مرزی است و توپوگرافی تالاب اجازه‌‌‌ می‌‌دهد اعلام همکای کردیم ولی به علت اینکه ‌‌‌آتش‌سوزی‌‌‌‌‌ها در عمق پنج کیلومتری، ۱۰ کیلومتری و ۲۰ کیلومتری بخش عراقی تالاب رخ‌‌‌ می‌دهد و شیب تالاب نیز به سمت ایران است مرطوب سازی از سوی ایران تنها تا شعاع 2 کیلومتری قابل انجام است».

مدیر کل مدیریت بحران خوزستان ابراز کرد:«طی مذاکراتی که از طریق دستگاه‌‌‌‌های متولی کشور با دولت عراق صورت گرفته، برای رفع کامل این مشکل باید قسمت آتش گرفته تالاب آبگیری شود که این مساله بدون همکاری و پای کار آمدن دولت همسایه عراق امکان‌پذیر نیست».

نقص فنی در هواپیمای آتش نشان

ناظم ثبوتی، فرماندار حویزه درباره اقدامات انجام شده برای مهار آتش هورالحویزه به همشهری آنلاین گفت: «از عصر پنجشنبه تا بامداد جمعه، 2 نقطه در هورالحویزه دچار آتش سوزی شده است».

ثبوتی با اشاره به مهار آتش در کانون اول و دوم تالاب افزود: «آتش سوزی در نزدیک دایک مرزی و تاسیسات یکی از شرکت های نفتی بوده و نگرانی از سرایت آتش به کمپ ها و کارگاه های این شرکت نفتی که هنوز در تالاب مستقر هستند، وجود دارد».

وی درباره آتش سوزی بخش عراقی هورالحویزه بیان کرد: این آتش سوزی ادامه دارد اما در روزهای اخیر کانون های دود کمتر شده است.

ثبوتی افزود: «هواپیمای آتش نشان که برای مهار آتش سوزی اعزام شده بود پس از یک عملیات، دچار مشکل فنی شده اما بالگردها تا دیروز کار مهار آتش را انجام داده اند. از ابتدای تابستان امسال بیش از 2 هزار هکتار از بخش ایرانی هورالحویزه دچار آتش سوزی شده است. آتش سوزی پنجشنبه شب، ششمین آتش سوزی وسیع در تابستان امسال بوده و آخرین آنها که هفته گذشته روی داده، 218 هکتار را دربر گرفت».

وی حوضچه های یک و دو این تالاب را تنها منابع آب شیرین این تالاب دانست و توضیح داد: «جاده های نظامی زمان جنگ تحمیلی و جاده های نفتی، هورالحویزه را به پنج حوضچه (مخزن) تبدیل کرده اند و حوضچه های سه و چهار از زهاب های شور کشاورزی و نیشکر آبدار می شود».

فرماندار هویزه در ادامه بیان کرد: «تابستان امسال آبی از کرخه وارد هورالحویزه نشده و حقابه این تالاب تقریبا هیچگاه محقق نشده است. این در حالیست که شمسایی مدیر عامل سازمان آب و برق خوزستان، در همایش «مدیریت منابع آب و سازگاری با کم آبی» که به تازگی برگزار شد ادعا کرد که با وجود خشکسالی شدید، آب مورد نیاز هورالحویزه تامین شده است».

وی در پایان خاطرنشان کرد: «آتش سوزی در بخش عراقی هورالحویزه از اوایل تیر امسال آغاز شده و تاکنون حدود 25 هزار هکتار را درگیر کرده است».

هورالحویزه را آتش می‌زنند تا پول برق ندهند

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست درباره آتش سوزی هورالحویزه در آخرین اظهارنظر عجیب خود به ایسنا گفت: «آتش‌سوزهای هورالحویزه عمدی است تا پول برق ندهند».

عیسی کلانتری در این باره توضیح بیشتری نداد اما وی پیش از این نیز حرف‌های غیرقابل قبولی درباره وضعیت آبی خوزستان اظهار کرده بود. پس از آن که وی مدعی شد که این استان آب مازاد دارد سبب عصبانیت نمایندگان مردم خوزستان در مجلس شورای ایران شد و درگیری لفظی بین آنها رخ داد.

سازمان حفاظت از محیط زیست ایران در حالی که تاکنون اقدامات چندان موثری برای حفاظت از هوالحویزه در برابر آتش سوزی و عملیات شرکت های نفتی انجام نداده در اقدامی از کشاورزان حاشیه این تالاب شکایت کرده و تعدادی از آنها را روانه زندان کرده است.

رئیس سازمان صنفی کشاورزی دشت‌آزادگان در این باره به فارس گفت: «محیط زیست با عنوان حفاظت از تالاب از کشاورزان این منطقه شکایت و سبب صدور حکم از محاکم قضائی جهت زندانی کردن کشاورزان شده است».

حسین مرمضی با اشاره مهم بودن حفاظت از هورالحویزه افزود: «اما امرار معاش مردم و کشاورزان ساکن حاشیه‌ی تالاب باید مد نظر قرار گیرد».
رئیس سازمان صنفی و کشاورزی دشت آزادگان با بیان اینکه دستور قضایی و اجرای عدالت محترم است، بیان کرد: «شکایت محیط زیست و زندانی شدن کشاورزان تحت هر عنوانی در شرایط فعلی به صلاح نیست».

مرمضی با اشاره به تخریبهای زیست محیطی ونابودی بخش عظیمی از تالاب هور العظیم توسط شرکت‌های نفتی عدم شکایت محیط زیست علیه این شرکتها عنوان کرد: «محیط زیست اقدامات سخت گیرانه خود را تنها بر علیه کشاورزان انجام داده است که کاملاً غیر عادلانه و نتایج معکوسی را به دنبال دارد».

در روزهای گذشته به علت انتشار و غلظت دود ناشی از آتش‌سوزی تالاب، دید افقی در بستان به 400 متر، آبادان 4کیلومتر و در اهواز به 6 کیلومتر کاهش یافت. این فاجعه زیست محیطی همچنین به پوشش گیاهی و جانوری منطقه آسیب جدی وارد کرده و بسیاری از مردم را راهی بیمارستان‌ها کرده است اما مسئولان ایران برای تهیه حداقل امکانات کنترل یا جلوگیری از تکرار این فاجعه سهلانگار و بیتفاوت هستند.