.
.
.

ولیعهد سعودی: در ازای هر بشکه نفتی که ایران صادر نمی‌کند، ما دو بشکه صادر می‌کنیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

شاهزاده محمد بن سلمان، ولی‌عهد پادشاهی عربی سعودی روز جمعه 5 اکتبر 2018 در گفتگو با بلومبرگ با تاکید بر اینکه در ازای هر بشکه نفت کمتری که ایران به بازار عرضه کند، سعودی دو بشکه نفت عرضه می‌کند گفت سعودی هیچگاه قیمت نفت را تعیین نمی‌کند واین موضوع به مقدار عرضه ارتباط دارد.

ولی‌عهد سعودی درباره بازارهای نفت گفت: «آمریکا از سعودی و دیگر کشورهای عضو اوپک خواست که کمبود نفت عرضه شده از سوی ایران را جبران کنند. سعودی و شرکایش از کشورهای عضو و غیر عضو سازمان اوپک با هم کار می‌کنند تا استمرار عرضه نفت را تضمین کنند... اگر اشتباه نکنم ایران صادرات خود را به حدود 700 هزار بشکه کاهش داد. سعودی و دیگر اعضای اپک صادرات خود را 1.5 میلیون بشکه افزایش دادند. ما به ازای هر بشکه نفتی که ایران صادر نمی‌کند، دو بشکه صادر می‌کنیم. افزایش قیمت نفت در ماه گذشته به دلیل ایران نیست، بلکه به دلیل مشکلاتی است که در کانادا، لیبی و ونزوئلا و دیگر کشورها رخ می‌دهد. ایران تولیدش را به 700 هزار بشکه در روز کاهش داد و ما 1.5 میلیون بشکه در روز بیشتر صادر کردیم.»

شاهزاده محمد بن سلمان درباره مقدار تولید و ذخیره نفت در سعودی به بلومبرگ گفت: «اگر اشتباه نکنم ما در حال حاضر روی 10.7 میلیون بشکه در روز تولید می‌کنیم... ذخیره‌ای هم به مقدار 1.3 میلیون بشکه در روز داریم. این به این معناست که سعودی 1.3 میلیون بشکه اضافی در روز آماده دارد که در صورت نیاز بازار، عرضه کند.»

او همچنین با تاکید بر اینکه قیمت شرکت نفتی آرامکو کمتر از 2 تریلیون دلار نخواهد بود، گفت که سعودی سهام این شرکت را در ابتدای سال 2012 به بازار عرضه خواهد کرد.