.
.
.

ايران.. بازداشت 15 نفر از رانندگان و کامیون‌داران معترض

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

منابع رسانه‌ای ایران روز پنجشنبه 4 اکتبر 2018 از بازداشت 15 نفر از رانندگان و کامیونداران در قزوین خبر دادند.

طبق گزارش این منابع دادستان عمومی و انقلاب قزوین به افرادی که به گفته دادستان اقدام به «بستن جاده‌ها» مانع عبور کامیون‌ها می‌شوند هشدار داده و از بازداشت 15 تن در این رابطه خبر داده است.

از زمان آغاز اعتصابات کامیون داران که از اوایل سال میلادی جدید شروع شد بیش از 180 راننده و صاحب کامیون بازداشت شدند.

فدراسیون جهانی کارگران حمل و نقل، اتحاديه حمل و نقل آمريكا و کانادا و چند تشکل کارگری و صنفی در ایران روز چهارشنبه 3 اکتبر از اعتصاب کنندگان حمایت کرده و از برخورد امنیتی مسئولان در ایران با این اعتصاب به شدت انتقاد کرد.

فیلم‌های انتشار یافته در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد که کامیون داران در برخی از مناطق ایران مانند همدان، اصفهان، زرین شهر، ایلام و کنگاور در استان کرمانشاه و اهواز هنوز به اعتصاب خود ادامه می‌دهند.

مقامات امنیتی و انتظامی جمهوری اسلامی ایران به تهدیدهای خود برای برخورد شدید با بازداشت‌شدگان و کسانی که به گفته آنان، ‌مانع عبور کامیون‌ها شده‌اند، ادامه می دهند.

فدراسیون جهانی کارگران حمل و نقل در بیانیه‌ای نگرانی خود را از واکنش جمهوری اسلامی ایران به اعتراض صنفی کامیون‌داران ابراز داشته و نسبت به بازداشت شمار بزرگی از رانندگان به شدت انتفاد کرد.

نوئل کورد، ‌رئیس بخش حمل و نقل زمینی فدراسیون جهانی کارگران حمل و نقل،‌ از تهدیدهای مقام‌های قضایی به شدت ابراز نگرانی کرد و گفت این فدراسیون و اتحادیه‌های عضو آن، همبستگی خود با کامیون‌داران در مبارزه برای دفاع از حقوق صنفی‌شان اعلام می‌کنند.

کامیون‌داران ایران خواستار تحقق خواسته‌هایی همچون افزایش دستمزدها، تامین لوازم یدکی و لاستیک، قبول سخت و زیان آور بودن شغل‌شان، برخورداری از بازنشستگی پیش از موعد، احداث استراحتگاه در جاده‌ها و انتخابات آزاد برای تعیین نمایندگان کامیون‌داران در تشکل‌های صنفی شدند.

پیشتر اعتصابات مردادماه کامیون‌داران، از پشتیبانی کنفدراسیون عمومی کار،‌ از اتحادیه‌های بزرگ کارگری ایتالیا، و جبهه مبارزه نه به ریاضت اقتصادی در این کشور برخوردار شده بود.
بیشترین بازدید موضوعات مهم