.
.
.

محصولات كشاورزان ايرانى در مرزها با مشتريان همسايه مبادله مى‌شود

افزایش قیمت و کاهش عرضه محصولات کشاورزی در #ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

تجار کشورهای همسایه ایران به طور مستقیم راهی مکان‌های تولید محصولات کشاورزی این کشور می‌شوند و از کشاورزان آن خرید می‌کنند. افزایش خرید برخی محصولات کشاورزی مانند گوجه‌فرنگی و سیب‌زمینی توسط تجار کشورهای همسایه، باعث کاهش عرضه این محصولات در بازار داخلی ایران و افزایش قیمت‌ها شده است. در این میان مصرف‌کنندگان و تجار ایرانی متضرر شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری ایسنا،‌ جمعه 5 اکتبر حمید حسینی، دبیرکل اتاق مشترک بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران و عراق گفت: تصمیمات مسئولان در حوزه اقتصاد نباید یک شبه اجرا شود. اگر صادرات کالایی به ضرر منافع ملی باشد می‌توان آن‌ را متوقف کرد، اما برای اجرای این ممنوعیت باید محدودیت زمانی در نظر گرفته شود، چون ممکن است قراردادهایی از پیش منعقد و مبلغی هم بر اساس آن پرداخت شده باشد، یا حتی ممکن است کامیون‌های باری حرکت کرده باشند و در مرز متوجه این ممنوعیت شوند.

وی افزود: بعد از ممنوعیت صادرات گوجه‌فرنگی در مرز، مشکلات زیادی برای هر دو طرف ایرانی و عراقی به وجود آمد. این در حالی است که طبق قانون صادرات و واردات، جنسی که در گمرک است، مشمول تغییر قانون نمی‌شود.

حسینی با بیان این که هر اقدام اقتصادی تبعات خاصی به همراه دارد، اظهار کرد: اگر اشتغال و ارزآوری مهم باشد، صادرات در اولویت قرار می‌گیرد، اما اگر بازار داخل مهم‌تر باشد شرایط متفاوت می‌شود.

دبیرکل اتاق مشترک بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران و عراق با بیان این که در شرایطی که صادرات بی‌رویه باعث افزایش قیمت در بازار داخلی ‌شود، نسبت به ممنوعیت آن اعتراضی صورت نمی‌گیرد، توضیح داد:‌ دولت باید طبق شرایط تصمیم بگیرد صادرات یک کالا را کم یا متوقف کند و کشورهای دیگر نمی‌توانند بدون مجوز کالایی را از کشور خارج کنند.

وی با اشاره به این که برخوردهای ناگهانی با مسائل درست نیست، گفت: ایران بارها از کشورهای همسایه انتقاد کرده که چرا یکباره قوانین و تعرفه‌ها را تغییر می‌دهند اما اینک خودمان به همان شکل اقدام کرده‌ایم که درست نیست.

دبیرکل اتاق مشترک بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران و عراق با بیان این که می‌توانیم حتی محصولات آب‌بر را به قیمتی بفروشیم که برای کشور منفعت داشته باشد، گفت: تاجران ما تجارت بلد نیستند که اجازه می‌دهند تجار کشورهای همسایه به زمین‌های کشاورزی ایران بیایند و از کشاورز خرید کنند.

وی تصریح کرد: تقصیر، بیشتر متوجه خود ماست تا کشور خارجی؛ چراکه اجازه داده‌ایم تجار کشورهای دیگر زودتر از ما برای محصول‌مان اقدام کنند. در هیچ کشوری این گونه نیست که کالا در مرز و در یک بازارچه به فروش برسد، اما بخش کشاورزی در ایران اصلا سازماندهی شده نیست و محصولاتش بعضا در بازارچه‌های مرزی به فروش می‌رسد.

حسینی افزود: کشورهای همسایه حداکثر استفاده را از این شرایط می‌برند؛ بنابراین باید عاقل باشیم و محصولات‌مان را با قیمت مناسب صادر کنیم. برای مثال سیب‌زمینی در مزارع کشاورزی حدود 1700 تومان به عراقی‌ها فروخته می‌شود، درحالیکه همان سیب زمینی در بازار عراق حدود 12 هزار تومان عرضه می‌شود.

گفتنی است صادرات گوجه‌فرنگی به منظور تنظیم بازار داخلی از سوی وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران ممنوع اعلام شد و اکنون نیز زمزمه‌هایی از ممنوعیت صادرات سیب‌زمینی به گوش می‌رسد؛ اما به گفته برخی فعالان اقتصادی، صدور یک شبه قوانین جدید مشکلات زیادی برای خریداران و فروشندگان این محصولات ایجاد می‌کند و مسئولان باید به منظور تنظیم بازار داخلی و تعادل قیمت از پیش برنامه‌ریزی کنند تا برنامه‌های صادرات هم به هم نریزد.

طبق آمار وزارت جهاد کشاورزی ایران، در پنج ماهه نخست امسال 147/89 تن سیب‌زمینی به ارزش 49/75 میلیون دلار از این کشور به کشورهای مختلف صادر شده که نسبت به سال گذشته از نظر وزنی 85/77 درصد و از نظر ارزشی 156/18 افزایش داشته است.