.
.
.

تفکیک وزارت کار در ایران تایید شود کارگران به خیابان می‌آیند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

کانون شوراهای کاری استان تهران طی بیانیه‌ای اعلام کرد اگر مجلس شورای ایران با تفکیک وزات کار در این کشور موافقت کند. کارگران در تجمعی اعتراضی به خیابان‌ها خواهند آمد. این درحالی‌ست که نمایندگان کارگری پیش‌تر دلایل مخالفت خود را با تفکیک وزارت کار اعلام کرده‌ بودند.

به گزارش خبرگزاری ایلنا، روز سه‌شنبه 2 اکتبر، فاطمه ذوالقدر نماینده مجلس شورای ایران گفت: «طرح تفکیک وزارتخانه کار، رفاه و تامین اجتماعی در کمیسیون اجتماعی مجلس رای آورده است. این طرح از سوی اعضای کمیسیون تایید شده و به احتمال زیاد وارد صحن مجلس ‌شود.»

وی در ادامه افزود: «به علت اینکه نظر کمیسیون برای نمایندگان مهم است، به احتمال زیاد این طرح در صحن علنی رای خواهد آورد. بزرگی این وزارتخانه و حساسیت بالای آن باعث شده نمایندگان با این طرح در کمیسیون موافقت کنند.»

موافقت کمیسیون اجتماعی با تفکیک وزارتخانه کار، رفاه و تامین اجتماعی درحالیست که کانون شوراهای اسلامی کار استان تهران در بیانیه‌ای ضمن مخالفت با تفکیک این وزارتخانه اعلام کرد: «اعتقاد داریم روابط کار و حمایت‌های بیمه‌ای و درمانی دو مقوله جدایی‌ناپذیر بوده و سازمان تأمین اجتماعی را یک نهاد عمومی غیردولتی، بین‌النسلی و مصداق بارز حق‌الناس می‌دانیم که باید به صورت مستقل و با اراده شرکای اجتماعی مدیریت شود.»

در این بیانیه تأکید شده است: «تشکیل وزارت رفاه و تأمین اجتماعی با نام یک وزارتخانه جدید فرصتی پیش خواهد آورد تا دولتمردان سیاسی، سازمان تأمین اجتماعی را حیاط خلوت خود برای دست‌اندازی به منابع سازمان تأمین اجتماعی بدانند.»

کانون شوراهای کاری استان تهران از نمایندگان مجلس تقاضا کرده با لایحه دولت مبنی بر تشکیل وزارت جدید رفاه و تأمین اجتماعی مخالفت کنند، در غیر این صورت برای دستیابی به حقوق مسلم کارگران اقدام به حرکت‌های اعتراض‌آمیز در قالب تجمع و راهپیمایی براساس اصل ۲۷ قانون اساسی خواهند کرد.